Menü

3G Ve Bilmediklerimiz

3G Ve Bilmediklerimiz3G ihalesi nihayet sonuçlandı. Aylardır yılan hikayesine dönen bu teknolojik ihale, bu hafta yapılan görüşmelerle nihayete ulaştı. İhale sonuçlarına göre A tipi lisansı Türkcell, B tipi lisansı Vodafone ve C tipi lisansı Avea aldı. Yani hemen hemen lisanslar operatörlerin abone sıralamasına göre dağıtılmış oldu.

Peki uzun süredir dilimizden düşmeyen bu 3G olayı nedir, ne değildir. Herkesin bildiği görüntülü konuşma dışında bizlere getirisi nedir. İsterseniz okısaca bir değinelim. 3G aslında sadece görüntülü konuşma için yapılan bir olay değildir.


adından da anlaşılacağı üzere 3. Nesil bir sistemdir. 3G ile telefonların internete bağlanma hızları 2MBit seviyelerine yükselecektir Yani birçoğumuzun evde kullandığı ADSL hatlarının 1 MBit olduğunu düşünürsek cepten internete bağlanmak ADSL nin 2 katına çıkacaktır.

İnternete erişim seviyesi onlarca kat artınca cep telefonları ile interneet üzerinden yapılacak uygulamalarda daha netleşiyor. En iyi örnek ise görüntülü konuşma. Hızlı internet sayesinde telefonlarınız üzerinden (tabiki telefonun 3G yi desteklemesi lazım) anlıokay görüntü ile görüşme yapabileceksiniz. Karşınızdaki kişiyi ses ve görüntü kesilmesi olmadan görme ve konuşma imkanına kavuşacaksınız.

Görüntülü konuşmanın yanısıra internet üzerinden tüm television kanallarına kesintisiz bir şekilde ulaşmanız da mümkün. Günümüzde yaygınlaşan Çin malı TVli telefonların aksine 3G ihalesi ile web üzerinden Türkiyenin en ücra köşesinde İstanbuldan yayın yapan yerel bir kanala ulaşma imkanınız olacak. 3G ile on-line oyunlar oynamanız ve paylaşım yapmanız olanaksız olmaktan çıokıyor.

seventy two kat artan web hızı nedeniyle web üzerinden bir müzik indirebilir veya arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Ayrıca çoklu oyunlara giriş yaparak başka insanlar ile oyunlar oynamanızda mümkün.

Belkide işadamları için gelen en büyüokay yeniliklerden biri ise online konferans olanağı. internetin hızlanması ile evde ayak ayak üstüne atarak başka bir ildeki veya ilçedeki yönetim kurulu toplantınıza konferans modu ile katılabilir, firmanızdan her an haberdar olabilirsiniz. Veya birden fazla konferansa aynı anda katılabilir işlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Pil canavarları içinde 3G önemli bir avantaj sunuyor. 3G ile piyasaya çıkacak telefonlarda pil ömrü daha fazlalaşıyor. Pillerini şebeke bulmak, internete bağlanmak, yavaş web nedeniyle çabuk bitirmek durumunda kalan cihazlarımız yeni teknoloji sayesinde ağır bir yüokayün altından kalkmışçasına rahatlayacaklar. Tabi ki buda enerjilerine yansıyacak. Daha fazla işi daha az enerji harcayarak yapabilecekler.

İnternet bankacılığı artworkıok ceplerde daha fazla yer almaya başlayacak. Mobil ödemeler hız kazanacak ve e-imza son sürat yayılacak. Telefonlar ile yapılan alışverişlerde artış olacak. Telefon modelleri daha fazla içerikle gelecek ve kişiselleştirilebilecek. Hemen hemen her telefon 2 kameraya sahip olacak ve artworkıok yeni telefonlarda web bağlantısı sabit hale gelecek.

Anlayacağınız geçişte çadequate geç kaldığımız, yabancı ülkelerde 3,5G nin başladığı bir dönemde 3G bize ilaç gibi gelecek. 3G için birkaç şeyden bahesettik ama en önemlisi ne zaman tam olarak başlayacağı. Öncelikle yasal tüm prosedürlerin tamamlanması biraz zaman alacaktır. Bunun yanında operatörlerinde ciddi yatırımlar yapması gerekmektedir. Örneğin verilen şartnamede her operatörün 500 eleman alması gerekliliği bulunmakta. Bunun yanında teknolojik altyapının da düzenlenmesi gerekli. ama merak etmeyin 2009 yılının ilk 6 ayında bu teknolojiyi kullanmaya başlayacağımız kesin.

Şimdiden tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun. Yavaş yavaş 3G li telefonları almaya başlayalım…

Bildirgeç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.