Menü

Android Kullananlar Bunları Yapmayın !

android-kullanicilari Kullanımı kolay ve açık kaynak oluşunun ayrıca müdahale imkanının serbest olması bakımından Android işletim sistemli cep telefonlarını ben ve benim gibi milyonlar tercih etmekte. bilinçli kullanıcılar olduğu gibi bilinçsizce telefonu ve işletim sistemini kullanan kişilerde olacaktır elbet. Bu bilinçten yola çıkarak cihazlarımızdan maksimum performans ile mümkün olduğunca uzun süre sorunsuz kullanabilmek adına "yapmamamız" gereken birkaç noktaya değineceğim. Konumuzun devamında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Task Killer Kullanmak veya Uygulama Ön Belleğini Manüel Olarak Silmek

Birçoğumuz task killer olarak adlandırılan telefon hızlandırıcılar ya da çalışan uygulamalar kısmıdan uygulama ön bellek dosyalarını manüel olarak temizleriz. Bu durum aslında performans açısından cihaza zarar vermekte. Herhangi bir uygulamayı ilk açtığımızda uygulama ile ilgili datanın bir kısmı RAM üzerine yüklenir. Bu sayede uygulama ile ilgili önemli dosyalar RAM üzerinde tutulur. Tutulan bu data sayesinde uygulama ikinici ve sonraki açılışlar esnasında çok daha hızlı açılır. Ama siz uygulama dosyalarını task killer ile ya da manüel olarak silerseniz RAM üzerinde tutulan dataları silmiş olursunuz. Bu durumda uygulamayı yeniden açtığınızda işlem yeniden başlar. Bu işlemi her seferinde yeniden başlatmak kaynakların daha fazla kullanılmasına sebep olacaktır. Buda telefonunuzu yoracak ve erken yaşlanmasına neden olacaktır.

  • Antivirüs Uygulaması Kullanmak

Bir antivirüs uygulaması kullanmanız gerektiğini düşünüyor iseniz, en ergonomik çalışanını özenle ve dikkatle seçmenizi öneririm. Sürekli arka planda çalışan; RAM ve dolayısıyla pili hızlı tüketen bu uygulamalardan telefonunuza iki tane yüklemeyi asla düşünmeyin. Hatta bilinçli bir kullanıcı olduğunuzu düşünüyorsanız hiç yüklemeyin derim.

  • Uygulama Güncellemelerini Devre Dışı Bırakmak

İşletim sistemi veya uygulamalar güvenlik eksikliklerini gidermek ya da çeşitli iyileştirmeler için  sık sık güncellenir. Daha iyi performans ve verimlilik açısından bu güncellemeleri almak kesinlikle sizin yararınıza olacaktır. Güncellemeleri en kısa sürede yüklemek üzere otomatik güncellemeleri açık tutmalısınız. Bu güncellemeler sizin yararınıza olacaktır.

  • Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama İndirmek

Android APK dosyaları, zararlı yazılımlar içeren dosyaları cihazınıza bulaştırabilecek şekilde ayarlanmış olabilir. Google Play Store harici bir kaynaktan dosya indirirken gerçekten dikkatli olmalısınız. 

  • Telefonu Hiç Kapatmadan Uzun Süre Kullanmak

Konu hakkında muhtelif görüşler olsada tavsiye edebileceğim bir işlemdir. Kapatıp açtıktan sonra gözle görülür bir hızlanma ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu uygulamayıda kesin biz Türkler bulmuşuzdur. Kapat aç bi kesin düzelir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.