Menü

Android Telefonlarda Uygulama İçi Ekran Döndürme

Android işletim sistemli telefonlarda ekranı döndürmek istediğimiz durumlarda, telefon ya da uygulama özellikleri buna engel olabiliyor. Ancak Rotation Control uygulaması ile telefonda Root işlemi gerektirmeden Zorlu Ekran Döndürme özelliği getiriyor.
Android işletim sistemli telefonlarımızda özellikle İnstagram gibi bazı uygulamaları yatay olarak kullanamıyoruz. Ayrıca ekranınızın belli bir bölümünün kırılması halinde telefonu ve uygulamaları yatay olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak Android telefonlar sadece portre moduna kilitleme veya otomatik döndürme seçenekleri sunuyor. Zorlu Ekran Döndürme (Force Screen Rotation) uygulaması ise ekranınızı istediğiniz gibi döndürebilmenizi sağlıyor.

Şimdi gelelim yapacağımız işleme. Öncelikle uygulamımızı indirelim.

Uygulamayı yükleyip başlattıktan sonra “Start controlling rotation” (Döndürme kontrolünü başlat) kısmını etkinleştirmeniz gerekiyor.

Etkinleştirdiğinizde uygulamaya telefonunuzun durum çubuğundan erişebileceksiniz ve ekranınızı istediğiniz zaman yönetebileceksiniz. Ayrıca ‘View Description’ kısmı da uygulamayla ekranı hangi şekillerde döndürebileceğiniz hakkında gerekli bilgileri içeriyor.

  • Guard: Bu uygulama diğer uygulamanın ekran yönünü değiştirmesini önler.
  • Auto Rotation: Ekran yönü, fiziksel yönelim sensörü tarafından belirlenir.
  • Portrait: Ekran portre modunda, dikey yöndedir.
  • Portrait (Reverse): Ekran normal portre moduna zıt olarak dikey yöndedir.
  • Portrait (Sensor): Ekran portre modunda, ancak sensör yönünü değiştirmek için kullanılır.
  • Landscape: Ekran manzara modunda, yatay yöndedir.
  • Landscape (Reverse): Ekran normal manzara moduna zıt olarak dikey yöndedir.
  • Landscape (Sensor): Ekran manzara modunda ancak sensör yönünü değiştirmek için kullanılır.

“Guard” (Koruma) modu etkinse bir uygulama yüklemek istediğinizde “yükle” düğmesine tıklayamazsınız. Yüklemek için Guard modunu veya uygulamayı devre dışı bırakmalısınız. Son olarak, cihazınıza bağlı olarak bazı modları kullanamayacağınızı belirtelim. İşte yapmanız gerekenlerin hepsi bu. Şimdi instagram dahil birçok uygulamayı yatay modda kullanabileceksiniz.

 

Yorumlar 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.