Menü

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatasının Çözümü

AutoCad ve Skype gibi programların ve bazı oyunların kurulumunda ortaya çıkan “api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nedir?”, “api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası nasıl çözülür?” soruların çözümüne birlikte bakalım ve çözelim.
Bazı programların yüklenmesi sırasında yada açılması sırasında api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatası alabiliyoruz. Bu hatanın meydana gelmesinin birçok sebebi bulunmakta. api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasının ne sebeple oluştuğunu anlatacak ve çözümünden de bahsedeceğim. Yapacağımız işlemlere geçmeden önce bilgisayarınızdaki önemli dosyaları yedeklemenizi öneririm. Herhangi bir şekilde bir şeyler yanlış giderse en azından bu şekilde kurtarma imkanınız bulunuyor olacaktır.

İşletim sisteminizin hangi Windows sürümünü kullandığını bilmeniz gerekiyor ilk önce. Eğer bilgisayarınız 32 bit Windows sürümünü içeriyorsa api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasının 32 bit sürümünü, 64 bit Windows sürümünü içeriyorsa dosyanın 64 bit sürümünü indirip dizine atmamız gerekiyor. Bilgisayarınızın hangi bit sürümüne sahip olduğunu öğrenmek için Bilgisayarım > Sistem Özellikleri dizinine gidebilirsiniz.
Virüs taraması yaparak api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasını çözme:
api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatasının Çözümü
Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım, yani virüs bulaşmış olabilir. Bazı virüs türleri, bilgisayarlarınızın kayıt defterindeki DLL dosyalarına ilişkin hasar verebiliyor. Hatta hasardan ziyade komple silebiliyor. Bu nedenle güvendiğiniz bir antivirüs programı ile bilgisayarınızda tam teşekküllü bir virüs taraması yapmanızı öneririz.
Güncelleme yaparak api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasını çözme:
api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll Hatasının Çözümü
Dosyayı indirerek api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hatasını çözme:
Bütün bu çözümleri deneyip hâlâ bir sonuca varamadıysanız geriye son bir çözüm kalıyor. Manuel olarak api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını indirip gerekli dizine atmak. Tabii bunun için ilk olarak bilgisayarınızda Windows’un hangi sürümünün olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunu öğrenmek için Bilgisayar>Sistem Özellikleri dizinine bakabilirsiniz.
Yapmanız gereken şey ilk olarak sisteminize uygun api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını indirmek olacaktır. Aşağıda verdiğimiz api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll indirme linklerinden bunu kolayca yapabilirsiniz. Dosyayı indirdikten sonra RAR’dan çıkartın.

Verdiğim linklerden api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını indirdikten sonra dosyayı nereye atacağınız da önemli bir unsur. Eğer sisteminizde Windows’un 32 bit sürümü bulunuyorsa, api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını Bilgisayar>Yerel Disk (C)>Windows>System32 dizinine atmanız yeterli olacaktır.

Eğer sisteminizde Windows’un 64 bit sürümü bulunuyorsa,  Bilgisayar > Yerel Disk (C) > Windows > SysWOW64 dizinine kopyalamanız gerekiyor. Ancak burada bitmiyor, dosyası hem SysWOW64 dizinine hem de bir üstteki System32 dizinine atmanız gerekmekte. api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyasını gerekli dizinlere attıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp kurmaya çalıştığınız programı tekrar kurmayı deneyin.

İşte hepsi bu kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.