Menü

Aron Feller – Graham Fuller

Aron Feller kimdir? sorusuyla işe başladım.Malum şu vadidedi meşruh şahıs.Türkiyedeki tüm kameralar elinde tüm önemli kişiler emrinde vs…
Dizideki Aron Feller, bir dönem CIA’ın Türkiye İstasyon Şefliği görevini yürüten ve daha sonra da Ortadoğu’dan sorumlu olan Graham Fuller’i canlandırıyor.
60⊤lı yıllarda CIA ajanı olarak Türkiye’de görev yapan Fuller’in okayızının adını “Ankara” koyacak kadar Türkiye’ye yakın ve ilgili…
İddialara göre “Büyüokay Ortadoğu Projesi”nin (BOP) mimarı da ta kendisi…

Hatta yazdığı bir kitap var…Kitabın okayısa özeti:CIA Türkiye Masası Eski Şefi Graham E. Fuller’dan, 2002 Seçimleri sonrasında Ortadoğu Bölgesinde adeta bir lider ülke haline gelen Türkiye üzerine kapsamlı bir değerlendirme: YENİ TÜRKİYE CUMHURİyetİ!

Türkiye artıokay o eski, bildik Türkiye değil. Klasik unhappyıok ABD müttefiki rolünden vazgeçmiş, dış politika kartlarını daha akıllıca oynamaya başlamış bir Türkiye, Ortadoğu’daki güç dengesinin kurucularından biri…

Geleneksel tek odaklı Batıcı dış politika anlayışının terk edilmesi; Batı dünyası ve özellikle AB ile ilişkiler askıya alınmaksızın vizyoner bir bakışla İran, Suriye, İsrail, Rusya ve diğer ülkelerle münasebetler geliştirilmesi, Türkiye’ye eskiye nispetle oldukça geniş bir hareket alanı getirdi. Fuller dış politika kartlarını giderek daha akıllıca kullanan bu yeni güç odağının, “Yeni Türkiye Cumhuriyeti”nin bölge için de büyük bir şans olduğunu söylüyor.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti, Ortadoğu’da hangi rolü üstlenecek?

Amerikan siyaset yapıcıları AKP’nin dış politika anlayışını nasıl değerlendiriyor?

Eski unhappyıok müttefik Türkiye’nin kaybedilmesi, Washington koridorlarında nasıl yankılanıyor?

Rusya, İran ve Suriye ile ilişkilerini güçlendirmiş bir Türkiye’nin bundan sonra atacağı advertımlar neler olacak?

Türkiye’de bir “siyasal İslam tehlikesi” var mı?

Kitap’ta bir de şöyle bir bölüm var:”burada okuyucularımdan bana bir iyilik yapmalarını istiyorum: bir süre için, 1960′larda türkiye’de istihbarat görevlisi olarak hizmet verdiğimi veya uzun yıllar cia’de çalıştığımı unutun. zamanla her şey değişir, benim görüşlerim de değişti. lütfen bu kitabı sanki arkasında özel bir amaç güdüyormuş gibi okumayın. argümanları ve analizi maksatlı değil. söylediklerimi ciddiye alın, çünkü demek istediğim sadece söylediğimdir, ne eksik, ne fazla.” (fuller, graham e., 2008, yeni türkiye cumhuriyeti, istanbul, timaş yayınları, s:19.)

Kitaptaki görüşlerinin özeti:

* kemalistler izolasyonu ve türkiye’nin ilerlemesi karşısındaki bir engeli teşkil etmekteyken akp iktidarıyla beraber artworkıokay türkiye geniş vizyonlu bir siyasete kavuşmuştur.
* türkiye’nin geleceği, osmanlı’nın tarihsel mirası ve (kemalist) türkiye cumhuriyeti’nin bir birleşimi olacaktır.
* kemalist tavır, ortadoğu’ya düşman gözüyle bakmış ve arap dünyasını gericiliğin temeli olarak görmüştür.
* türkiye’nin tarihsel seyrine yönelik geleneksel görüş, klasik kemalist -veya atatürkçü- ideolojiyi yansıtır; bu görüş, giderek azalmakla birlikte türk seçkinlerinin büyük bir bölümü tarafından hâlâ benimsenmektedir.
* başlayan süreçte oluşan yeni sentez, kemalist ulus devlet inşa sürecinin oluşturduğu yaraları (azınlıklara karşı uygulanan baskı, islam ve islami geleneklerin okötülenmesi vs.) sarmaktadır.
* türkiye’nin islami-osmanlı geçmişi artıokay tanınmalıdır.
* müslüman dünya bir lider arayışındadır; bir boşluk varoldukça, türkiye, bu rolü sahiplenmeye en ehil ve becerikli olan ülkedir.
* halifeliğin kaldırılması, italyan başbakanı’nın dünyanın her yanında bulunan katolik topluluklara danışmadan, ani bir kararla papalığı ilga etmesi gibidir. hilafet hâlâ etkileyici bir anahtar semboldür ve makama en uygun ülke de türkiye’dir.
* akp’nin seçim başarısı türkiye’nin köklerini yeniden keşfetmesi olarak yorumlanmalıdır.
* islami bankacılıokay düşüncesinin bizzat kendisinin dahi kemalist “laikçiler” ve ordu gibi çevreleri alarma geçirmesine karşın günümüzdeki bu itiraz aşılmış durumdadır.
* akp, türkiye’nin geçen onyılları boyunca iktidara gelen en başarılı hüokayümettir (fuller, adnan menderes dönemini de kemalist vizyona dahil ederek başarısız buluyor, dönemi, kemalist “güvenlik paranoyası” izolasyonu bağlamında değerlendiriyor.)
* akp’nin, “islamcı” yerine “muhafazakar demokrat parti” tanımlamasını kullanması, tsk’nin negatif görüşlerinden kaçmak için zekice bir tavırdır (ayrıca fuller, akp’yi “islamcı bir parti” olarak gördüğünü de söylüyor.)
* kemalist devlet kontrolünün aracı olmuş diyanet işleri başkanlığı, akp yönetiminde yaratıcı düşünce ve değişim içine girmiştir.
* brand new türk devletinin “islam karşıtı” yapısına rağmales türkiye, sadece türkiye için değil, aynı zamanda günümüz islamı için de önemli olan iki dinamik islami hareket üretmiştir: politik akp ve apolitik fethullah gülen hareketi.
* türk toplumunda bir sosyal değişim yaratmayı amaçlayan nur hareketi, yirminci yüzyılın en dikkate değer entelektüel ve sosyo-dini hareketlerinden biridir.
* fethullah gülen hareketi modernist bir dini yaşam vizyonu geliştirmiştir ve rakikal laikçilerin, eğitim kurumlarına yönelttiği saldırılara hak verilemez.
* “şayet gülen hareketinin özel tarihi türk kökenleri, öteki müslümanların kendi ihtiyaçları açısından bu hareketin işe yaramaz olduğuna inanmalarına yol açarsa bu üzücü olur.”
* genel olarak islamcılar, türkiye’nin sorunları karşısındaki en yaratıcı entelektüel gücü temsil etmektedirler.
* islam konferansı örgütü’ne türkiye’nin tarihinde ilk defa dışişleri bakanlığı düzeyinde ev sahipliği yapmış olması, ikö’nün başkanlığını üstlenmesi, ortadoğu ile olan ilişkiler açısından türkiye’nin kapasitesini artırmıştır.
* arap ülkeleriyle olan ticaretin büyümesiyle beraber türkiye’deki muhafazakar hükümetin de etkisiyle, arap toplumunun türkiye’ye bakışı olumlu yönde değişmiştir.
* önümüzdeki on yıllık dönemde türkiye, tarihinde ilk defa ortadoğu siyasetinde önemli bir oyuncu haline gelecektir.

Buyrun bir de benzerlik resmi:

Bu durumda bu adam büyük ihtimal Aron Feller…Ayrıca dizi de İsrail’le ilgili konularla ilgilenirse Aron ismi Alon Lıel’dan yani Eski İsrail Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’ndan esinlenilmiş olabilir…

Yorumlar 10

 • aron isminin karşılığı harundur..yahudiler aron olarak soyler…yahudi oldugunu gostermek için kullanılmış olabilir

 • slm bu anlatılanların birazına katılıyorum Graham Fuller’i bende uzun zaman önceden tanıyordum bu noktada araştırmalarımda oldu.bu dizi biraz daha geriden geliyor diziden öncesine bakmak lazım kendisini akıllı sanan kişiler bunu maalesef kullanıyor.bu sadece türk toplumunu kandırmak istedikleri ve çekmek istedikleri noktalara en kolay götürme çekme tarzlarından bir tanesidir.türkiyenin şimdiki (bop)rölünü herkes iyi görsün türkiye maalesef şu anda sedece taşeron bir firma gibi bop de bekçilik yapıyor.son obama erdoğan görüşmesinde yaşanan kirizleri görmek gerekir sadece erdoğan katıldı ve sonradan bir istifa gelişti abd yetkilisi cıa görevlisi neden istifa etti.türkiyedeki sözde kurmaylar bu görüşmenin içireğini neden net olarak bilmiyorlar bu bop’taki yeni gelişmeler maalesef ama kimse bunlara değinmiyor. gündem hemen değiştirildi şimdilerde herkes sadece takmış bir suikaste gidiyor.neden bu suikast şimdi gündeme geldi bu olay bazı istihbaratçılara göre daha öncedende biliniyordu neden bop gündemdeyken bunlar konuşulmuyorda gündem değiştiriliyor.gerçi yazılacak daha çok şey varda ama bu soruları okuyan kesimde belli bir süreden sonra bunları unutuyor çünkü türkiyemizin gündemini hep başkaları beliryor. bu yüzden bazı şeyleri düşünmemizi bile istemiyorlar.

 • aron feller graham e. fuller i canlandırıyor aron feller karakteri diziye girmeden önce polat ın elindeki kitap bir anlık gösteriliyor bu kitap yeni TÜRKİYE Cumhuriyeti adlı kitap yazarı graham e. fuller ne yazıkki dikkat ederseniz yeni türkiye cumhuriyeti yazılı TÜRKİYE NİN T si küçük harf kullanılarak yazılı sanılarki TÜRK oglu uyuyor avunsun dursunlar.

 • aron feller kimdir gerçekte ne yapmaya çalışıyor ben bir türlü anlayamıyorum

 • Aron Feller (Graham Fuller) piramidin sadece görünen yüzü…Feller ‘in söylediği ve yaptığı herşey,piramidin görünmeyen yüzü tarafından önceden tasarlanıyor ve Feller’e “hadi evlat sana verilen görevleri yap” deniyor…..olay bu !!!

 • graham fuller  adam bir ajan olan adamın görevi başka ne iş olabilirki babasının hayrına türkiyede bulunmadıya  amerika gibi potansiyeli yüksek bir ülke krallık olan konumunu korumak için zayıf olan ülkeleri veya kontrol altında tutmak için başka devletlerin istikbarat kurumlarına sızar kendi adamlarını yerleştirir oül kenin önemli adamlarını suikastla öldürür ülkde profösör doktor mühendis yetiştirmez eğtimi durdurur ve sizi  istediği gibi oynatır  eğer kral bunları yapmazsa tahtan indirilir yaşaya bilmesi için bunları yapması anlamsız değildir bu graham feller denen adam türkiyede karanlık dönemlerin baş  yazarı

 • graham fuller  adam bir ajan olan adamın görevi başka ne iş olabilirki babasının hayrına türkiyede bulunmadıya  amerika gibi potansiyeli yüksek bir ülke krallık olan konumunu korumak için zayıf olan ülkeleri veya kontrol altında tutmak için başka devletlerin istikbarat kurumlarına sızar kendi adamlarını yerleştirir o ülke kenin önemli adamlarını suikastla öldürür ülkde profösör doktor mühendis yetiştirmez eğtimi durdurur ve sizi  istediği gibi oynatır  eğer kral bunları yapmazsa tahtan indirilir yaşaya bilmesi için bunları yapması anlamsız değildir bu graham feller denen adam türkiyede karanlık dönemlerin baş  yazarı

 • graham fuller dediğinz kadar güçlü kuvvetli kudretli birisi olsa bir dizide kendisini kötülemesne izin verdirir miydi ? Verdirmezdi tabi ama o diziyi kaldırtacak kadarda akıl yoksunu birisi değil , size doğruymuş gibi gösterip abes bilgiler dayatmak için bundan iyi bir yöntem bulamazdı graham fuller…Nefretle izlersiniz ama anlatılan olayları da doğruymuş gibi algılarsınız..

 • arkadaşlar aron feller karekterinin açılımısını ilk önce isim olarak yapayım
  aron: aron rosso yahudi bı yonetmendır 
  feller: david rockeFELLER buyuk kısımda yazılana dıkkat cekıyorum soyadının devamını bı kısmı kesılıp feller cıkartılarak kullanıyor 
  sonuc: 2 farklı ınsanın bırının adı dıgerınınde soyadının bır kısmı kullanılıyor
  peki bu kısıler kım dıyceksını onuda acıklayayım
  aron rosso dedıgım gıbı yahudi bı yonetmen abd ıcerısınde gizli örgutlere bulaşıp sonradan kendını kurtarmaya calısmıs bırıdır ama yaptıgı bı sıradışı röportajdan 6 ay sonra şüphelı bı sekılde ölmüiştür.resmı acılamada da kanserden öldugu soylenmıstır.
  2.şahıs:david rockfeller abd bankacılık ve fınans hanadanlıgının sahıbı genıs ve kendı ailelerının dısında hıc kımseye onem vermeyen mason satanizm ınancına sahıp ailedır.yani İLLUMINATI nın şuan kı üst düzey en tepedekı yöneticilerinden sadece bırısıdır daha deşifre olmayan 9 üyesi var üst kadroda bunları deşifre ettıgımde burda yazdıgımda ya ben akıl hastanesınde olucam….yada mezarda ama dilimden ve kalbımde herzaman olucak 2 kelıme elhamdullıllah müslimanım

 • Tr de her şey yazıldığı gibi okunmaz hamuru karan fırına vermez bazı yanlışlar doğru  kabul edilmeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.