Menü

Bodrum’un En Güzel Koy ve Plajları

bodrum koyları Bodrum koyları,bodrum plajları,en güzel koylar,en güzel plajlar,bodrum en gözde mekanlar,bodrum en gözde koylar…

Böyle bir yazı ile bu mevsimde neden karşınızdayım bilemiyorum. Sanırım içimde bir anda otaraflara doğru bir coşku oluştu. Aslında tam mevsimi biliyormusunuz otaraflara gitmenin. Sessiz sakin,tertemiz… Kendi kendimi gaza getiriyorum heran gidebilirim otaraflara.

Evet çok fazla laf kalabalığı yapmayayım. Konumuzun devamına giderseniz başlıktada belirttiğim gibi Bodrum’un en güzel koy ve plajlarını tanıtmaya çalışacağım. Tabi bu tamamen kendimce olacak.

Bodrum turuna Bodrum yarımadasının en kuzeyi olan Göltürkbükü‘nden başlıyoruz. Bodrum’da yer alan plajları ve koyları görmek için yarımadanın sahil yollarından devam edip, rotamızın son noktasını Bodrum merkezde bitirecek şekilde ayarlıyoruz.

bodrum

Göktürkbükü Cennet Koyu

Göltürkbükü, iki yerleşim yeri olan Gölköy ve Türkbükü‘nün birlikteliğinden Göltürkbükü ismini almış. Böylece Gündoğan‘dan ayrılmışlar. Göltürkbükü’ne gitmemizin nedeni Cennet Koyu‘nu görmekti. Göktürk’e birkaç kilometre mesafedeki Cennet Koyu, masmavi, tertemiz bir koydur. Merkezden uzak olduğundan ve kolay ulaşımı olmadığından kalabalık da değil. Rüzgar çıkınca plajda sıklıkla kum hortumları oluşur. Denizi de plajı gibi kum, saf kum ama ince çakıl taşları yok hiç. Derin bir koy olduğu için rüzgarlı havalarda sıklıkla tur tekneleri sığınır buraya. Son yıllarda ünlü kişileri ve paparazilerin gözde mekanı olmuştur. Plajı bir derecik ve köpü ayırmaktadır 2ye. Sağ taraf halk mekanı sol taraf ünlülerin ve kodamanların mekanı diyebilirim.

Yalıkavak Koyu ve Plajı

Bodrum’un en ünlü ve lüks yerlerinden biri Yalıkavak‘tır. Bolca balık restoranı bulunan bölge, limana yanaşmış lüks teknelere de ev sahipliği yapar. Tertemiz bir denizi vardır. Denize girmek için Arka Küdür Koyu‘nu tercih edebilirsiniz. Bodrum’un esen rüzgarından faydalanmak için inşa edilen yel değirmenleri burada da bulunuyor, üstelik Bodrum merkezdeki gibi yıkık dökük değil, aktif olarak çalışır haldeler. İlginizi çekiyorsa Yalıkavak’tan 5 km mesafedeki 37.08727, 27.3217 koordinatlarına sahip Yalıkavak Yel Değirmenleri‘ne uğrayabilirsiniz. Yel değirmenleri, Bodrum merkezden de 12 km mesafede. Gidip görülesi yerlerden biridir. Burasıda son zamanlarda ününe ün katmış yerlerden biridir. Gereksiz bir pahalılık mevcuttur. Dikkat.

Özellikle 37°06’47.49″ N 27°17’34.25″ E koordinatlarına sahip Plaj Caddesi üzerindeki deniz oldukça temiz. Her ne kadar iskeleler otellere ait olsa da, iskelelerin yanlarından dar plajlara inip yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Bana göre Bodrum’daki en temiz denizlerden biri burada. Çünkü denizi kum değil, taşlardan oluşuyor. Buraya gidecekseniz deniz ayakkabılı gidin. Dikkat.

Gümüşlük Koyu

Ilık meltemlerin estiği, denizin özellikle gün batımlarında gizemli bir renge sahip olduğu Gümüşlük, Bodrum’un en güzel koylarından biridir. Antik dönemdeki Myndos Antik Şehri‘nin kalıntıları üzerine kurulmuş bir kenttir. Gümüşlük adının, gün batımında gümüş rengine dönen denizden geldiği düşünülüyor. Gümüşlük, denizi ve evleri çok güzel bir yer. Özellikle deniz kıyısında yer alan bembeyaz evleri insanı şaşırtıyor. Gümüşlük’ün bulunduğu bölge 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildiğinden bölgede herhangi bir yapılaşmaya izin verilmiyor. Liman bölgesindeki sahil evlerine çivi dahi çakmak yasak olduğu için şehrin dokusu da bozulmuyor. Gümüşlük, benim çok sempatimi kazanan bir yer. Denize nazır restoranlarda, çay bahçelerinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Üstelik güneşi de denizden batırabileceğiniz bir yer. Denizi çok sakin, ortamı çok huzurlu.

Akyarlar Meteor Koyu

Suyun berraklığının etkilediği koylardan biri olan Meteor Koyu‘nun denizi pırıl pırıl. Meteor Beach Hotel’e ait olan Meteor Plajı ücretli bir plaj olmasına rağmen, uygun fiyatı ile güzel bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Meteor Koyu ziyaretinizde Akyarlar Limanı’nı ve sokaklarını da mutlaka gezin.

Akyarlar Karaincir Koyu

Şimdiki rotada Bodrum’un Akyarlar beldesindeki Karaincir Koyu var. Tertemiz ve dalgasız denizi ile gönlümde taht kuran yerlerdendir. Ne yosunu vardır, ne kiri pası nede çöpü. Denizi oldukça sığdır. Bodrum yarımdasının en güneyinde yer alıyor.

Bodrum Bağla Koyu

Bodrum’a 14 km uzaklıktaki Bağla Koyu da gerek bireysel gezginlerin gerekse tekne turlarındaki ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Bodrum’a yakınlarda bir plaj arıyorsanız Bağla Koyu tercih edilebilir. Çok bir görülesi tarafı yoktur. Sıradan bir koydur çok birşey beklemeyin.

Bodrum Bitez Koyu

Kent merkezine yakın olması nedeniyle en çok tercih edilen, en popüler halk plajlarından biri Bitez Halk Plajı‘dır. Tarihinde mavi bayrak almışlığı vardır. Özellikle kum tercih edenler için vazgeçilmez plajlar arasındadır. Deniz sıcaklığı ise diğer plajlardan daha sıcak seviyededir. Bitez, türkülere de konu olmuştur. Çökertme adlı türküde Bitez Yalısı kelimeleri geçer. Bodrum’da sahil şeritlerine yalı derler, Bitez Yalısı adı altında bir yapı aramayınız. Bitez Plajı’nın olduğu cadde de Çökertme Caddesi‘dir. Sözün özü kıyı boyunca sıralanmış kafeleri, restoranları herkese hitap edecek düzeyde.

Şimdilik benim paylaşacaklarım bukadar. Eğer sizinde bildiğiniz,bilinmesini istediğiniz yerler varsa konu altına yorum atmayı unutmayın.

Yorumlar 11

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.