Menü

Çinliler Youtube sorununu çözdü

Dünya’da 6 ülkede yasaklı olan Youtube’a, Çinliler çözüm yolu buldu. İşte Çin malı YouTube.

Youtube, Türkiye’de Atatürk’e hakaret içeren videolar yüzünden Hazirandan bu yana kapalı. Gündemden hiç düşmeyen Youtube için birçok çözüm yolu önerildi. Bakan’lık, Youtube’un en başta Türkiye’de bir temsilcilik açması gerektiğini ve kapamaya sebep olan videoların Amerika’daki sunuculardan silinmesi gerektiğini açıkladı.

Daha geniş açıklama konumuzun içinde.

 Bunun dışında çgood enough daha farklı çözümlerde ortaya atıldı. Örneğin Youtube’un gene bir temsilcilik açması ve Türkiye’de youtube.com.tr advertıyla yayına devam etmesi ve arama sonuçlarının sadece Türkiye’ye özel olması önerildi. Böylece söz konusu videoların Türkiye’deki gösteriminin engellenmesi sağlanmış olacaktı. Fakat tüm tartışmalara rağmen hala açılmayan Youtube için Çinliler gayet basit bir çözüm üretti.

Tıpkı bizdeki gibi Çin’de de Google ve Youtube yasağı gündeme oturdu ve birçadequate tartışma yarattı ve sonunda her iki website de erişime kapatıldı. Ama Çinliler sorunun çözümü konusunda çok basit fakat bir o kadarda etkili bir yol buldu. Gene Youtube’a benzeyen fakat yerel olan video siteleri açtılar. Örneğin, 2006 yılının Aralıok ayında yayın hayatına başlayan Youku.com, Nielsen/Netratings verilerine göre 1 yıl içinde gün başına a hundred milyondan fazla video gösterimini başararak rekor okayırdı. Bu ve benzeri siteler yerel siteler sayesinde hem otokontrol sistemi oluştu, hem de Youtube ihtiyaç azaldı.
Türkiye’de ise tartışmalar hala “Youtube açılsın mı, açılmasın mı?” ekseninde dönüyor. Elbette her türlü sansüre karşıyız. Ama Çinliler gibi çözümü de kendi içimizde aramamız, sorunu çgood enough daha çabuk ortadan kaldıracağı kesin.

İşte çinlilerin yaptığı website www.youku.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.