Menü

Cpanel 587. Port Kullanımı

Konumun başlığını aslında mail server ile imtihanım yapacaktım ama bunu daha uygun buldum.Pek fazla mail server ve maillerle alakalı işlem yapmadığımdan aynı düzen gidiyordu.Ta ki müşterimin bilgisayarına alan açıp outlook kurulumunu yapana kadar.Acı gerçekle orada yüzleştim.Mail alıyor fakat mail gönderemiyordu.oküçüokay bir araştırma sonunda one hundred puan değerinde cevaplarla karşılaştım ve hemen uyguladım.Sonuç başarılıydı.Şimdi bunun neden olduğunu ve çözüm yolunu anlatacağım.

 

Türk Telekom’un junk mail’a karşı başlattığı 25 smtp port yasaklama uygulaması nedeniyle website hosting satışı yapan şahıs veya kişilerin sunucularında bir takım değişiklik yapmaları gerekmektedir. Aşağıdaki komutları linux plesk panel kullananlar dahil tüm linux kullanıcıları uygulayabilirler.
Sunucuya login olduktan sonra;
root# cd /etc/xinetd.d/
root# nano /etc/services
yazarak services okayısmımıza nano editor’u sayesinde giriş yapıyoruz. Aşağıda bulunan tcp ve udp satırlarını herhangi bir yere ekliyoruz.
smtp_psa_new 587/tcp mail
smtp_psa_new 587/udp mail

daha sonra ctrl+x ve y tuşları ile kaydedip services and products kısmınızdan çıokıyoruz.
root# cp smtp_psa smtp_psa_new
komutu ile smtp_psa dosyamızı kopyalıyoruz
root# nano smtp_psa_new
ile yeni kopyalamış olduğumuz dosyamıza giriş yaparak ilk satırda bulunan smtp_psa satırını smtp_psa_new olarak değiştiriyoruz.
Örnek Görünüm:
carrier smtp_psa_new

socket_type = stream
protocol = tcp
wait = no
disable = no
consumer = root
instances = limitless
server = /var/qmail/bin/tcp-env
server_args = /usr/sbin/rblsmtpd -r bl.spamcop.net /var/qmail/bin/relaylock /var/qmail/bin/qmail-smtpd /var/qmail/bin/smtp_auth /var/qmail/bin/genuine /var/qmail/bin/cmd5checkpw /var/qmail/bin/authentic

Yeniden nano editorumuzu yukarı yaptığımız gibi kaydedip çıkıyoruz.
Ve son olarak,
root# /etc/init.d/xinetd restart
komutu ile servisimizi yeniden başlatıyoruz ve işlemimiz tamamdır.
root# netstat -anp local ortamda check edebiliriz.

 

Ayrıca bu yoluda kullanabilirsiniz.daha kolay ve pratiktir.

Cpanel 587. Port Kullanımı
1. cPanel'e giriş yaptıktan sonra sol menüden "provider Configuration" altında bulunan "provider supervisor"ı seçin.

2. Karşınıza sunucunuz üstünde bulunan ve cPanel ile yönetebileceğiniz servisler gelecektir. Bu sayfada bulunan "cpanel on any other port" seçeneğinin Enabled sütunundaki checkbox'ını seçili hale getirin ve port kutucuğuna 576 değerini girin.

three. Son aşama olarak "shop" butonunu tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran ve en altında "service changes full" yazısını gördüğünüzde işleminiz tamamlanmış olacak.

 

Ben 2. seçeneği uyguladım ve başarılı oldum..  Outlook ayarlerkende one hundred ten – 576 olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.