Menü

Cpanel Toplu Yedek Alma ve Atma

website hosting ve serverle uğraşan arkadaşlar bilirler.Serverde bulunan dosyaları yada sitelerin yedeklerini almak herzaman için sorun olmuştur.Bunları yedeklemek yada server değişiminde aktarım yapmak hep dert olmuştur.Benimde başıma geldi birkaç kez.Dosyaları aktarmanın birçok yöntemi var elbette.Ama ben dimension bana en kolay gelen yöntemi anlatmaya çalışacağım.

 Root giriş yetkimiz varsa işlemimiz çok kolay sadece dakikalar alıyor.Zaman tabikide serverin durumuna,website yoğunluğuna ve dosya boyutlarına göre değişebiliyor.

 

İlk önce yedeğini alacağımız servere putty ile ssh’tan giriyoruz ve aşağıdaki kodu yazıyoruz.

for b in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $b;achieved

Böylelikle home klasrü içine tüm sitelerimizi tüm ayarlarıyla birlikte full yedeklemiş oluyoruz.Daha sonra; SSH yardımı ile alınmış olan site yedeklerini farklı sunucuya taşıma komutunu yazıyoruz.

cd /home
scp cpmove-* root@111.222.333.444:/house

Buradaki 111.222.333.444 yeni serverin dns adresidir.dimension burda şifre soracak yeni serverinizin root şifresini girip onay veriyorsunuz.Yedeklerinizi hızlı bir şekilde yeni serveriniz residence klasörünün içine almaya başlıyor.Hepsi bittikten sonra ssh’tan yeni serverimize bağlanıyoruz ve /house klasörüne giriyoruz.Ve ssh yardımı ile yeni sunucuya taşıdığınız web site grep tar.gz reduce -d- -f2 minimize -d. -f1); do /scripts/restorepkg $r;performed

Dakikalar içinde siteler tüm ayarlarıyla birlikte serverimize açılmış ve tüm ayarlarıyla birlikte cpanel ve mysql içine gömülmüş oluyor.

Hepsi bukadar.Takıldığınız yer olursa yorum bırakınız yardımcı olurum.Kolay gelsin.

 

Yorumlar 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.