Menü

Daha Uzun Yaşamanın 10 Yolu

Daha Uzun Yaşamanın 10 YoluBelki ilgilenenler olur diyerekten böyle konularla karşınıza çıkıyorum bazen.
malicious programünkü mevzumuz daha uzun nasıl yaşanır.Belki günümüz Türkiye’sinde bunu nekadar sağlarız bilinmez ama adamlar oturmuş ve araştırmış.
Zengin kesimin dergisi olarak bilinen forbes müşterilerinin beklentilerini bu konuda karşılamış görünüyor. Sitelerinde daha uzun yaşamanın 10 yolunu yazmışlar. Bu onlar açısından çgood enough çekici çünkü bizim gelemediğimiz bazı seviyeyi çoktan aşmış insanlara hitap ediyor. Örneğin onlarda okul harçları yok, her gün türban tartışmaları ile başları ağrımıyor, fatura dertleri yok, ekmek davası yok; sabah kahvaltılarını pariste yapıp akşam las vegasa eğlenmeye gidiyorlar. Dolayısı ile tek dertleri bu yaşamın daha da uzun sürmesi. Forbes işini biliyor doğrusu…

Neyse neymiş bu uzun yaşamanın 10 yolu? İşte bunlar: Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1. Daha Az uyumak: Çadequate fazla uyumak hayat kalitesini düşürür, Genel Psikiyatry Arşivinin (normal Psychiyatry Archieve), Şubat 2002 raporunda sekiz saatten fazla uyumanın insan yaşamını okısalttığı yazmış.

Buna göre gece hayatına düşokayün olanlar uzun yaşayacağız diye sevinmesinler çünkü aynı rapor four saatten az uyumanın da aynı etkiyi yarattığını söylüyor.

2.İyimser olmak: Minnesota Rochester deki Mayo medical institution araştırmacıları iyimser insanların kötümser insanlara göre yüzde 50 daha uzun yaşama şanslarının olduğunu bulmuşlar. 2002 de yayınlanan bu araştırmaya göre iyimser insanlar daha az stresli, talihsizliklerle daha iyi mücadele eden dolayısıyla daha sağlıklı olan insan profilini oluşturuyor. İyimser insanlar, ayrıca, daha düşüok kan basıncına sahipler ve bu yine stresle başa çıkmanın iyi bir yolu.

3. Daha fazla sex: Sexin uzun yaşamaya olan katkısı su götürmez bir gerçekmiş. Fakat araştırmacılara göre bu tamamen biyolojik bir olay değilmiş. Sexin, yine, kan basıncının ve stressin azalmasına yardımcı olduğu bunun da kalp krizleri ve çarpıntılarına karşı olumlu bir etki olduğu gözlenmiş.

4.Bir evcil hayvan almak: Evcil hayvanı olan kişilerin daha az stresli oldukları ve olmayanlara göre doktora daha az gittikleri gözlenmiş. Yine evcil hayvanı olanlarda daha düşüok kan basıncı ölçülmüş ki bu da yalnızlığın ve depresyonun azalması, kahkaha bakım ve egzersizi teşvik ettiği içinmiş.

5. Bir VAP Testi yaptırmak: VAP bir çeşit kolesterol testi ama daha da ayrıntılı ve standard testlerin gözünden kaçan ayrıntılar bu testten kurtulamıyor ve normalde yüzde ellisinin tespit edilebildiği kalp hastalığı teşhisleri bu testle yüzde doksana çıokıyormuş.

6. Zengin olmak: Kim istemez ki zengin olmayı. Al sana zenginliğin bir faydası daha, yaşama süresini uzatıyormuş. Sanki ha deyince zengin olunabiliyormuş gibi… Amerika’da 20000 doların altında geliri olanların yüzde 24 ü kronik hastalık taşırken geliri 70000 üzerinde olanların sadece yüzde 6 sı bu hastalıklardan muzdaripmiş.

7. Sigarayı bırakmak: Sigaranın sağlığa zararı tartışılmaz. Sigara insanı yavaş yavaş öldürürmüş. Zaten acelemiz yok diyebilirsiniz ya da sigarayı bırakıp, eğer kullanıyorsanız, daha uzun yaşayabilirsiniz.

8. Sakinleşmek: John Hopkin üniversitesi tıp fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, olaylara yüksek derecede sinirli tepki verenler vermeyenlere göre 3 kat daha fazla kalp hastalıklarına yakalanma şansının olduğu kanıtlanmış.

9. Antioksidan yemek: Antioksidan, özellikle tarçın vb bitkilerde bulunanların yaşlanmaya karşı etkili oldukları kanıtlanmış.

1zero.İyi bir evlilik: İyi bir evlilikten kasıt, birçoklarının anlayacağı gibi zengin bir kadın ya da erkekle evlenmek değildir. Durum tamamen farklı. Olay genetik bir olay. Araştırmalar uzun yaşamanın genetiklerle ilgili olduğunu ortaya koymuş ve bu tam üç nesil sürüyormuş. Bununla kendi yaşamınızı değil de çocuklarınızın yaşamını uzatabilirsiniz. Eğer bekarsanız ve birkaç kadın ya da erkek arasında karasız kaldıysanız mutlaka büyüok baba ya da annesi yaşayanları tercih edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.