Menü

Ergenekon Nedir ?

Sabah akşam Ergenekonla yatıp kalktığımız şu günlerde merak konusu olan ve kimin eli kimin cebinde belli olmayan örgüt diyebileceğimiz yapılanma hakkında ufak bir araştırma yaptım ve şu tarihçeye ulaştım şimdi bilmeyenler ve bu ergenekon nasıl bir meretmiş diyenlere yazıyı paylaşıyorum.

Ergenekon’a okayısaca Gladyo’nun (İtalya’da NATO’nun kurduğu kontrgerilla örgütünün ismi) Türkiye’deki advertı diyebiliriz.

 

Mazisi 1980&high;lerin başında Abdullah Çatlı, Haluk okayırcı, Mehmet Ali Ağca’ya kadar uzanan Abdullah Argun Çetin gibilerle Susurluk’tan sonra da devam eden istihbarat terör örgütü bir süredir uykudaydı. Sahibi, derin devletin üst adı olan Ergenekon’du.

İncelememizin devammı konunun içinde…

Bu “devlet yanlısı çete” yapılanması Danıştay’a yönelik saldırı sonrasında yeniden gündeme geldi. 

28 şubat’tan sonra yeniden yapılandırılan Yeni Ergenekon, üç vurucu ayağıyla bir süredir düğmeye basmış görünüyor:

1. Ayak: Kafatasçı ülkücülerden oluşan birim. Emniyet, tek liderden talimat alan 11 ayrı grup tespit etmişti. Geçmişte hep istihbaratla dirsek temasında bulunmuş Alaaddin Çakıcı’dan boşalan sefirliğe Sedat Peker 2001 yılında tayin olmuştu. İlk işi yıllarca ideolojik karşıtı olan Doğu Perinçek ile sözde okızılelma koalisyonu kurmaktı. Çoğu gerçek Ülkücüler karşı çıksa da emir büyüok yerdendi. Koalisyon toplantısına emekli Orgeneral Muhittin Fisunoğlu, Ömer Hayyam Garipoğlu’nun danışmanı sıfatıyla katılmıştı.

2. Ayak: Ulusalcılık çatısı altında toplanan grup. Ulusalcı dergiler ve pek çok psikolojik savaş web haber portalları ile birlikte bir süredir Türk-okürt, Sünni- Alevi, laik-anti laik kamplaşması için medyatik provokasyonlar yürütüyor. bugün yapılan operasyonun da daha çok Ergenekon’un bu ayağında görev alınanlara yapıldığı iddia ediliyor.

three. Ayak: İrtica için malzeme sağlayacak uyuyan diğer istihbarat terör örgütü İBDA- C ve sağ uçlardan oluşuyor. Aczimendilerden, Hizbullah’a kadar pek çadequate derin ortakları bilerek veya bilmeyerek vatanseverlik veya din elden gidiyor advertı altında Yeni Ergenekon’a destek veriyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.