Menü

Erişim Yasakları Ve Son Komedya

Erişim Yasakları Ve Son KomedyaBiri bu işkenceyi komedyayı artworkıok durdursun! YouTube, WordPress yetmedi şimdi de Blogger’a erişim yasağı geldi.Dünyanın en büyüokay blog sitesi kapatıldı.

YouTube’a uygulanan erişim yasağının gündemden düşmemesi yetmiyormuş gibi, şimdi de weblog yazarlarının bir numaralı uğrak noktası olan Blogger yasaklandı.

Şu an “www.blogger.com” adresine girmek isteyenler, “T.C. Diyarbakır 1. Sulh Ceza Mahkemesi 20.10.2008 tarih ve 2008/2761 sayılı kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir.” mesajını görüyor.

Olay hakkındaki düşüncelerimi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Son zamanlarda sık sıokay yaşadığımız site kapatma olayları, konunun aslında enine boyuna tartışılması gerektiğini gösteriyor. YouTube’a defalarca uygulanan yasakları ele alalım. Bu web page tüm dünyada akla mantığa sığmayacak kadar çok ziyaretçiye sahip, website online içerisinde insana dudak uçuklatacak kadar çok sayıda video bulunuyor. Bir gün birileri bu videolara bir video daha ekliyor. Ancak bu video, her Türk vatandaşını rahatsız edecek bir içeriğe sahip.

Peki ama daha sonra ne oluyor? Mahkeme kararıyla tüm YouTube sitesini Türk internet kullanıcılarına yasaklıyoruz. Bu yasak ilk bakışta doğruymuş gibi görünebilir, hatta bu yasağı savunanların da haksız oldukları söylenemez. Sonuçta orada bir video var ve bizim vazgeçilmez değerlerimize hakaret ediyor. Ama olayın farklı bir boyutu daha var ve bunu helloç kimse göremiyor. Bu video ya da buna benzer birkaç video, kumsaldaki birkaç küçüok kum tanesinden farklı değil. Ancak biz ortalığı ayağa kaldırıyoruz, fark etmeden bu videoyu eşe dosta duyuruyoruz. İşin komik kısmı videoyu sadece biz, kendi içimizde engelleyebiliyoruz, tüm dünya kolaylıkla erişebiliyor.

Videoyu eşe dosta kendimiz duyuruyoruz, ama web page nasılsa yasaklı… İşin aslı ne yazık ki böyle değil. malicious programün internet kullanan oküçük bir çocuk bile, alternatif yöntemler yardımıyla yasaklı sitelere giriş yapabiliyor. Bir website mahkeme kararıyla yasaklandığında, neredeyse tüm yayın organları bu sitelere nasıl giriş yapılabileceğini anlatmaya başlıyor. Bu yanlış bir hareket mi? Tabii ki değil. Sonuçta ortada bu videolarla ilgisi olmayan ve bu siteye giriş yapıp video izleyen çgood enough sayıda kullanıcı var, doğal olarak web sansürünü nasıl aşabileceğimizi bilmek istiyoruz. Daha sonra ne mi oluyor? Siteye girenler yasağa yol açan videoyu arıyor, buluyor ve izliyor. Sonuç: Bizi haklı olarak rahatsız eden bir videonun, hiç istemeden de olsa reklamını yapmış oluyoruz.

Aynı durum, hala yasaklı olan Google grupları için de geçerli. Google gruplarında okayöpeğine nasıl bakması gerektiğini tartışanlardan tutun da, bir müzik grubu fanatiklerinin tanıştığı çgood enough sayıda grup var. Bu kadar çok grubun arasında bize ters gelen gruplar bulunması da kaçınılmaz. Ama mahkeme kararı, tüm Google gruplarına erişimin okayısıtlanması yönünde. Böylece aykırı gruba Türkiye’den giriş yapılamıyor; tabii siteye doğrudan girmeye çalışılırsa… Ama bu durumda asıl cezalandırılan, köpeği ya da sevdiği müzik grubu hakkında arkadaşlarıyla iletişim kuranlar oluyor.

artıok aklı-selim insanların şu yasak içeriklere müdahele konusunda iştirakini bekliyorum.İş bilen adamların başta olamsı daha makbule geçecek.

Bir siteyi kapatmak yerine milyonlarca insanı kapatan bir zihniyeti kınıyorum.Umarımki yaptıkları yanlıştan bir an önce dönerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.