Menü

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

facebook video indir Kısa bir süre önce kullanıma giren yenilik pek çok kişi tarafından beğenilmiş olsada beğenmeyen kesim bir okadar fazla. Beğenmeyenler izlemediği videonun anasayfada biranda oynamasından şikayet ederken, bir kısmıda kotasının çabuk bitmesinden şikayetçi olmuş vaziyette. Sırf bilgisayar kullananlar için değil telefondan Facebook'a girenlerde özellikle kota konusundan muzdarip. 

Konumuzn devamında hem bilgisayardan yani normal Facebook üzerinden bu video oynatmanın nasıl kapatılacağını göstericem hemde telefondan nasıl kapatılacağını göstericem.

 

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Facebook’un masaüstü versiyonunda otomatik video oynatma özelliğini kapatmak için öncelikli olarak üst araç çubuğunun en sağında bulunan aşağı ok işaretine tıklamak gerekiyor. Bu oka tıklandığında açılan seçenek tepsisinde ise Ayarlar seçeneğine tıklanıyor.

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Böylelikle Facebook’un Ayarlar paneline erişiliyor. Bu panelin sol kısmında ise daha spesifik ayarlara erişmeyi sağlayan bir seçenek listesi bulunuyor. Bu listenin en altında yer alan Videolar seçeneğine tıklandığında Video Ayarları sekmesi açılıyor. Bu sekmede sadece otomatik video oynatma özelliğine ilişkin ayar bulunuyor. Bu ayarın hemen yanında ”Açık” yazan butona tıklayıp ”Kapalı” seçeneği işaretlendiği zaman otomatik video oynatma özelliği kapatılıyor. 

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Facebook’un web sitesi üzerinden yapılan bu ayar değişikliği sadece web sitesinde etkili oluyor. Mobil uygulamalarda otomatik video oynatma özelliğini durdurmak için bu cihazlar üzerinden bir ayar değişikliği yapmak gerekiyor.

İOS işletim sistemli cihazlar için yapılması gereken aşağıdaki gibi olacak.

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Facebook sekmesi açıldığı zaman bu sekmenin içinde yer alan Ayarlar seçeneğine tıklamak gerekiyor. Burada Facebook iOS uygulamasının kontrol paneli yer alıyor. Söz konusu panelin Video bölümünde yer alan ”Auto-play” seçeneği ”Off” yani kapalı duruma getirildiği zaman videoların otomatik olarak oynatılması durduruluyor.

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Android işletim sistemli cihazlarda ise yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.Facebook uygulamasını açtıktan sonra Android’in bazı cihazlarda kapasitif bazı cihazlarda fiziki bazı cihazlarda ise sanal olarak bulunan Ayarlar tuşuna basan kullanıcıların karşısına bir seçenek tepsisi çıkıyor.

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Facebook Otomatik Video Oynatma Kapama

Burada bulunan Ayarlar seçeneği kullanıcıları Facebook Android uygulamasının Ayarlar paneline yönlendiriyor. Bu sekmede Genel Ayarlar başlığı altında bulunan Video Otomatik Oynatımı seçeneği Kapalı konuma getirildiği zaman otomatik video oynatma özelliği kapatılıyor. Kullanıcılar diledikleri takdirde ”Sadece Wi-Fi” seçeneğini işaretleyerek bu özelliğin sadece kablosuz bağlantı üzerinde aktif hâle gelmesini sağlayabiliyor.

İşte hepsi bukadar hadi kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.