Menü

Facebook Veri Merkezi

Hergün başında saatlerimizi harcadığımız son yılların popüler sosyal paylaşım sitesi olan fb'un helloç nasıl ortamlardan yayın yaptığını hiç düşündünüz mü? Bunca bilginin,resmin,videonun,müziğin,milyonlarca kişinin bilgilerinin vs. nerede saklandığını bizlere nasıl ulaştığını düşündünüz mü? Düşünmediyseniz artworkıokay düşünmenize gerek yok.Ben sizlerle paylaşıcam.Time facebook’un Santa Clara’da bulunan verimerkezinin görüntülerini yayınlamış. Fotoğrafları inceleyerek fb’ta geçirdiğiniz sürenin hangi teknoloji üzerinden çalışıp sizlere ulaştığını kestirebilirsiniz. Ayrıca bu fotoğraflanan okısım fb bünyesinde bulunan sunucuların bir kısmı.

Diğer resimlere konumun başında verdiğim linkten ulaşabilirsiniz..

further bilgi vermek gerekirse:

2009&high;daki ani sunucu artışından sonra şu aralar fb’un yaklaşıok olarak 60.000 sunucu kapasitesine sahip olduğu tahmin ediliyor. Tabi ki bu yeni veri merkezi ile yeni rakam ne olur bilinmiyor roosterüz. Neden bu kadar çadequate sunucu var ortada diyenler için bazı istatistikler;

  • Kullanıcılar sitede her gün 16 milyar dakika harcıyor
  • her hafta 6 milyar içerik üretiliyor (durum güncellemesi, fotoğraf, notlar v.b.)
  • Her ay 3 milyar fotoğraf yükleniyor
  • Her saniye bir milyon fotoğraf izlenim alıyor
  • fb sunucuları saniyede 50 milyar işelm gerçekleştriyor (çoğu cache için)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.