Menü

Facebook Virüsü Silme

facebook virüsü silmeSon zamanlarda hızla yayılan bilen bilmeyen herkesin başına gelen ustalıkla hazırlanmış bir virüsten bahsedicem. Facebook kullananların başına gelen dikkatli kullanca dahi zaman zaman bilinçli kullanıcılarında başına gelen lanet olası bir şey 🙂 Siz bir videoya tıkladığınızı zannediyorsunuz fakat iş işten geçmiş oluyor.  “O Ses Türkiye’ye Katıldım. İzlerseniz Sevinirim..” yada "Yeni video hazırladım bi bakın" tarzında iletilerle karşınıza çıkıyor bu meret. Sizde eşiniz dostunuz yolladı sanarak tıklıyor ve aynı belaya bulaşmış oluyorsunuz. Bundan sonra saçma sapan etiketlemelermi dersiniz, paylaşımlarmı dersiniz önü kesilmiyor 🙂 Böyle birşey başınıza geldiğinde yapmanız gereken küçük ve etkili şeyler var. Hemen telaş yapmayın ve konumuzun devamındaki geniş anlatıma bakın anacım.

İlk olarak yapmanız gereken şey kullandığınız browserde yani  web tarayıcısını (Chrome, Firefox vs.) bilgisayarınızdan kaldırmak. Ardından bilgisayarınızda kuruluysa CCleaner programı ile önce Cleaner menüsündeki Analiz+Temizliğe başla adımını ardından da kayıt defteri sekmesindeki Sorunlar için tara+Seçili sorunları çöz adımını yapmalısınız. Bu adımları yaptıktan sonra bilgisayarınızda bir antivirüs yada anti malware programı varsa genel bir tarama yapıp temizlik yapmalısınız.

Genelde tarayıcınızı kaldırıp tekrar kurduktan sonra sorun çözülsede, bunlardan hariç yapmanız gereken birkaç şey daha anlatacağım.

  1. Öncelikle Facebook Hesap Ayarlarınızdan Uygulamalar sekmesini tıklayın. Listedeki uygulamalardan virüsü yayması muhtemel, tanıdık olmayanları temizleyin.
  2. Görev yöneticisinden (eğer varsa) fbtre6.exe ve mstre6.exe işlemlerini sonlandırın.
  3. Aşağıdaki registry kayıtlarını silin sizde olmayabilir ozaman enson adımları uygulayın:
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Current Version\Run\”systray” = “c:\windows\mstre6.exe”
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Run\”systray” = “C:\Windows\fbtre6.exe”
  • HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps\Explorer\Navigating

Aşağıdaki dosyaları silin:

  • C:\Windows\fbtre6.exe
  • C:\Windows\fmark2.dat

Bunları yaptıktan sonra gelelim yardımcı programlarımıza:

Ccleaner DOWNLOAD

Antivür Programı DOWNLOAD

Google Chrome DOWNLOAD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.