Menü

Hanta Virüsü nedir

Son günlerge çgood enough duyar olduk haberlerde çok görür olduk ölümleri.Sizler için bende bu mereti üşenmedim ve araştırdım 🙂 Nedir ne değildir öğrenelim hepbirlikte hadi.

Hanta virüs, bunyaviridae ailesinden bir virüstür. Bu grupta 7 virüs bulunur: bunyavirüs, phlebovirüs, nairovirüs, tospovirüs, orthobunyavirüs, unclassified bunyavirüs ve hantavirüs.

Hantavirüs ismi Dr. Lee Ho-Wang tarafindan Hantaan virusunun (Kore kanamalı ateşine yol acan virus) izole edildigi Hantan Irmagından gelmektedir. Hantaan virusu ile iliskilendirilen hastaliga Kore kanamalı ateşi (artik kullanilmiyor) veya Dünya Sağlıokay Örgütü tarafindan kabul edilmis ismi ile böbrek sendromlu kanamalı ateş adi verilir.

Nasıl bulaşır:

-Pamuk faresi Sigmodon hispidus bir hantavirus taşıyıcısıdır ve okayırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için bir tehlike teşkil ederler.

-Hantavirüs çeşitli kemirgen türleri vasıtasıyla taşınır. Hastalığın bulaşması hastalıklı kemirgenlerin dışokayısı, idrarı veya salyasıyla doğrudan temas yoluyla olmakta ya da bu hastalıklı kemirgenlerin dışokısı, idrarı veya salyasının hava yoluyla solunmasıyla meydana gelir.

-Hantavirüs insandan insana bulaşmaz (bu henüz kanıtlanmamıştır).

-Fareler bu virüsten etkilenmezler, sadece taşıyıcıdırlar.1 ay ile 12 ay boyunca bu virüsü dışokayı veya idrar yolu ile etrafa yayarlar.

 

Belirtileri:

– ateş ve titreme

– böbrek fonksiyon bozukluğu

– basagrisi

– Kas, kol ve bel ağrısı

– bulanti veya kusma

– ishal

– gecici bulanıok görme

– öksürüok

– solunum bozukluğu

– deri veya mukozal kanama (ciltte kanama)

belirtilerin bir okayısmı veya tamamı gözükebilir. Grip ile neredeyse aynı belirtilere sahiptir.

Tetiklediği hastalıklar:

Akciğer hastalığı, akut böbrek yetmezliği veya hemorajik ateş..

Teşhisi

1. Virüs izolasyonu

2. PCR yöntemi

3. Serolojik test yöntemiyle: ELISA ve Immünfloresansta testi

Tedavisi:

Farelerden insanlara geçen hanta virüsünün, kesin bir tedavisi yoktur. Virüsü taşıyanların büyüok bölümü kurtarılamıyor. Bilimadamları bu virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürdürmektedir.

Kuluçka dönemi:

Bu virüsün kuluçka dönemi 12 ila 21 gündür.İstisnai durumlarda 5-60 gün arası olabilir.

Önlemler:

-Farelerden (özellikle tarlada çalışanlar tarla farelerinden) uzak durulmalı.

-Farelerin bulunduğu ortamlarda çalışırken eldiven kullanmak ve maske(ağızlıok) takmak gerekir.

-Bulaşma şüphesi varsa ilk olarak vücudunuzun bu virüsle temas etme ihtimali olan kısmını dezenfekte edip en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

-Farenin yaşadvertığını tahmin ettiğiniz alanları eğer kullanıyorsanız, karıştırmadan(süpürmeden,kurcalamadan) alanı deterjanlı su ile yıkayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.