Menü

HTML Formatını PDF Formatına Dönüştürme

Zaman zaman incelediğimiz bir web sayfasını kaydetmek isteriz. Kaydetme işlemi esnasında ise ne resimlerin kaybolmasını isteriz ne de sayfadaki bilgilerde bir eksiklik olmasın isteriz. Hatta bazen bu sayfalar döküman niteliğinde olduğu için bir şekilde arşivlemek isteriz. Ancak HTML structureında arşivlemek biraz zahmetli ve sonrası içinde ideal bir çözüm olmuyor.

Ben, bu tür içerikleri arşivlerken PDF structureının efsane olduğundan yanayım. Hem resimler, metinler ve bağlantılar çıokayıyor hem de arşivim düzgün duruyor. Gereksiz resim klasörlerinden arınmış, tertemiz bir arşive sahip oluyorum. Önceden PDF işlemini yaparken çeşitli yazılımlardan yararlanıyordum. Sonrasında gelişen web servislerinden faydalanmaya başladım.

Birkaç gün önce gözüme bu türde çarpan bir servis ise hem kullanım basitliği hem de işlevselliği ile çgood enough hoşuma gitti. HTML-PDF Converter servisinde bulunan URL satırına PDF structureına çevirmek istediğimiz internet sayfasının adresini yazıp “Make PDF” butonuna basıp beklemek yeterli oluyor. Ajax kullanıldığı için ilerleme göze çarpmıyor. Çeviri yapılan sayfanın içindeki resim ve diğer içeriklerin durumuna göre süre uzayıp okayısalabiliyor. h-yaman.com’un anasayfasını çevirmesi 12 saniye sürüyor. Tabi bunda web bağlantı hızının da etkisi var. Çeviri işleminden sonra bilgisayarımıza dosyayı kaydediyor.

Tekrar söylemem gerekirse; hem kullanıcıları karşıladığı basit arayüz ve basit kullanım ile sınıfının en iyi servislerinden birisi.

Yazının orjinali : HTML layoutını PDF structureına Dönüştürme

Teşekkürler H-yaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.