Menü

İphone 3G S İnceleme

iPhone 3G S ile gelen yeni özelliklere geçmeden evvel iPhone three.0 yazılımı ile iPhone 3G S donanımı arasındaki ayrımı tekrar hatırlatmakta fayda var. iPhone three.0, ilk nesil iPhone ve iPhone 3G sahiplerinin de 17 Haziranda, cihazlarına ücretsiz olarak yükleyebilecekleri yazılımsal bir değişiklik. iPhone 3G S ise, 19 Haziran’da Amerika’da, 9 Ağustos’ta da ülkemizde satışa sunulacak yeni iPhone modelinin advertı. Dolayısıyla aşağıdaki yeniliklerden sadece iPhone 3G S alacaklar yararlanabilecek.

Geniş bilgi için konumuzun devamına bakınız..

 

 

Ayrıca, 140 veya 99 dolarlık bir iPhone’un duyurulacağı da söylendi. Yeni iPhone’un 4GB gibi halen satışta olan 8 ve 16GB modellerden daha düşüokay bir kapasitede olması düşünülüyor. Cep telefonu operatörü anlaşması ile satışa sunulacak olan telefonun mevcut paketlerden daha düşüokay bir fiyata sahip olacağı açıklandı.

iPhone 3G S’in Satış Fiyatı
Türkiye’deki satış fiyatı chickenüz belli değil fakat Amerika’daki kontratlı satış fiyatı 199$ olacakmış.  Aslında bu da Türkiye’deki fiyatın ne olacağı hakkında epey bilgi veriyor. iPhone 3G S, iPhone 3G’nin fiyat olarak yerini almış gibi gözüoküyor.

iPhone 3G S’in Pazara Çıokış TarihiYeni cihaz 3.zero yazılımının yayınlanma tarihi olan 17 Haziran’dan hemen iki gün sonra yani 19 Haziran’da Amerika’da satışa sunulacak. Fakat Türkiye’ye satışa 9 Ağustos’ta sunulacak.

İşte yeni özellikler:

Daha Hızlı
Öncelikle iPhone 3G S’in, fiziksel görünümü açısından ile iPhone 3G’den pek bir farkı yok. En büyüokay değişiklik hızında. Bu yüzden ismindeki yeni S harfini ingilizcede hız anlamına gelen "velocity" kelimesinden alıyor. Yani iPhone 3G S, iPhone 3G’ye göre 2 kat daha hızlı. Örneğin bir net sayfası artworkıokay iPhone 3G S’te çgood enough daha hızlı açılacak.

artworkıok Video Çekimi Yapabiliyor
iPhone 3G S ile gelen en büyüokay yeniliklerin başında da artworkıokay video çekebiliyor (30-fps VGA) olması geliyor. Bildiğiniz gibi Apple, en çadequate bu konuda eleştiri alıyordu. Yeni cihazda video çekimi oldukça başarılı gözüokayüyor. Konferanstaki sunum sırasında yeni iPhone ile yapılmış bir video kaydını izlettirdiler ve oldukça da başarılıydı.

Video uygulaması ayrıca, başından sonundan okısaltmak gibi bize çektiğimiz video’yu düzenleme imkanı da veriyor. Hem de çgood enough başarılı bir ara yüz ile.

Ayrıca kaydedilen videolar MMS ve e-mail yardımıyla kolayca arkadaşlarımıza yollanabiliyor. Ya da direk YouTube’a yüklenebiliyor.

Ben şahsen sırf bu video özelliğinden dolayı bir çgood enough kişinin iPhone 3G S’e geçeceğini düşünüyorum. Eğer siz de düşünüyorsanız 🙂 bu linkteki video’yu izleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kamerası artıokay 3 MegaPiksel
iPhone’un en büyük eleştiri aldığı diğer bir nokta da kamerasıydı. Yeni cihazda kamera 2 MP’den, 3 MP’ye terfi ederken bir de yakın (makro) çekim ve "Auto focus" desteği gelmiş.

"Auto center of attention", kamera görüntüsü içerisinde, farklı mesafelerde duran cisimlerden istediğimizi kolayca netleştirme imkanı veriyor. Bu linkteki videoyu izleyerek Kamera ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ses Komutları ile de artworkık arama yapılabiliyor.
artıokay ses komutları ile arama yapabiliyor ya da iPod’daki parçaları çalabiliyoruz. Rehber’de kayıtlı bir arkadaşımızın ismini söyleyerek arama başlatabiliyor ve de iPod’da kayıtlı bir şarkıcının advertını söyleyerek o şarkıcıya ait tüm şarkıların sırayla çalınmasını sağlayabiliyoruz.

Fakat maalesef bu uygulama henüz Türkçe’mizi desteklemiyor. Umarım Türkçe desteği de çok yakında çıkar. Bu linkteki videoyu izleyerek de Ses Kontrol (Voice control) özelliği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

artıok Harita’nın Pusula desteği var.Önceki iPhone modellerindeki Google Maps (Harita) uygulamasın en büyük eksikliği, telefonu çevirdiğimizde hangi yöne doğru gideceğimizi bize göstermemesiydi. Yeni iPhone’la birlikte gelen Dijital Pusula desteği sayesinde artworkık Harita uygulamasında yön bulmak çgood enough daha kolay olacak.

Nike+ Desteği
Nike sahiplerinin koşu yaparkenki performanslarını karşılaştırabildikleri Nike+ sitesinin uygulaması yeni cihazda hazır olarak geliyor. Bu sayede dünya üzerindeki milyonlarca Nike sahibi ile hep koşup he de yarışabiliyorsunuz.

Daha uzun pil ömrü
Yeni cihazda pilin ömrü uzatılmış fakat genel olarak değil. Yani Wi-Fi kullanımında pil 1.5 kat daha fazla dayanırken 3G ile konuşmada pil ömründe bir değişiklik yok. Fakat Video izlemede veya müzik dinlemede çok olmasa da iyleşme yapılmış.

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.