Menü

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin Memuru Ne İş Yapar, Kabin Memuru Nasıl Olunur, 2024 kabin memuru maaşları, kabin memuru sınavları… Kabin memuru yani diğer bir adıyla hostes olarak da bilinmektedir. Yolculuk boyunca yolcularla alakadar olan ve onların uçakta rahat bir yolculuk geçirmelerini sağlayan uçak personelidir kısaca. Erkek kabin memurlarına Host denirken, bayan Kabin memurlarına Hostes denilmektedir. Konumuzun devamında geniş bilgilendirme mevcuttur.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin memurları, uçaklarda yolcuların güvenliğini sağlamak ve konforunu artırmakla görevli havayolu personelidir aslında. Kabin memurlarının görevleri şunlardan oluşmaktadır.
Güvenlik Kontrolü: Kabin memurları yani hostesler, uçuş öncesi güvenlik kontrolleri yaparlar ve uçuş sırasında acil durumlar için hazırlıklı olurlar. Yolcuların emniyet kemerlerini takmalarını sağlar, acil durum prosedürlerini anlatır ve gerekli durumlarda yolculara yardımcı olurlar.
Yolcu Hizmetleri: Kabin memurları yani hostesler, yolcuların konforunu sağlamak için yiyecek ve içecek servisi yapar, taleplerini karşılar ve genel olarak yolcuların ihtiyaçlarıyla ilgilenir.
İletişim: Kabin memurları, pilotlarla iletişim halinde olup uçuş sırasında gerekli bilgileri alışverişinde bulunurlar. Ayrıca yolcularla iletişim kurarak uçuşla ilgili bilgilendirme yaparlar.
Acil Durum Müdahaleleri: Kabin memurları yani hostesler, uçuş sırasında oluşabilecek acil durumlara müdahale ederler. Bu durumlar arasında tıbbi acil durumlar, yangın, tahliye prosedürleri gibi durumlar bulunur. Kabin memurları, uçuş sırasında yolcuların rahat ve güvende olmalarını sağlamak için eğitilmişlerdir ve bu konuda profesyonel bir hizmet sunarlar.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?
Kabin memuru olmanız için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Üniversite diploması ise tanınmış uluslar arası havayolu şirketlerinde öncelik sağlanmaktadır. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri meslek yüksekokullarında 2 yıl bir eğitim almanız gerekmektedir. Yabancı dillerde özellikle de İngilizcede ileri seviyede olmak mülakatta öne geçmeyi sağlamaktadır. Kabin memuru olmak için mülakatı geçen bireyler başvurdukları havayolları bünyesinde yaklaşık 2 ay gibi bir eğitim aldıktan sonra çalışma hayatına başlayabilmektedirler.

Kabin Memuru Olmak İçin ;

  • En az 18 yaşında olmanız gerekmektedir,
  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan hem psikolojik hem de fiziksel olarak yeterlilik belgeleri almanız gerekmektedir,
  • Görme düzeylerinin normal seviyede olması gerekmektedir. Gözlük takmak, lens kullanmak veya renk körü olmak elenme sebebidir.
  • Yurt içi ya da yurt dışında asgari 10 yıllık eğitim veren lise veya benzeri okullardan mezun olmanız gerekmektedir.
  • İngilizce bilmeniz gerekmektedir.
  • Türk Hava Yollarında kabin memuru olabilmek için; 38 yaşından gün almamış olmak, bayanlarda 1.60 ile 1.80 cm baylarda ise 1.65 ile 1.90 cm arası boy uzunluğuna sahip olmanız gerekmektedir.

Kabin Memurunda Aranan Nitelikler Nelerdir?
Kabin memurlarının güler yüzlü olmaları , ses tonlarının naif olması, giysilerinin düzenli olması , çalışkan olmaları, dil aksanlarının akıcı olması ve iletişim becerilerinin kuvvetli olmaları gerekmektedir.

Kabin Memurlarının İş İmkanları Nelerdir?
Kabin memurları için iş imkanları genellikle havayolu şirketlerinde bulunmaktadır tabikide. Bu şirketler, dünya genelinde ve ulusal düzeyde geniş bir iş imkanı sunmaktadırlar. Kabin memurları, uluslararası ve yerel uçuşlarda çalışabilmektedirler. Ayrıca farklı büyüklükteki havayolu şirketlerinde, özel jet şirketlerinde veya charter uçuşları yapan şirketlerde de iş bulma imkanları bulunmaktadır.

Kabin Memurlarının Çalışma Saatleri Ne Kadardır?
Aylık uçuş saatleri 80 – 110 saat arası değişmektedir. Sivil havacılık kurallarına göre 1 ay içerisinde 110 saatin üzerine çıkılamaz.

Kabin Memuru Maaşları 2024 Ne Kadardır?
Uçuş limitlerini geçtiklerinde ve yatılı konaklamalarında ekstra ücret alırlar. Çalıştıkları yerlere göre değişkenlik gösteren maaşları vardır. Kabin memurunun maaşları 30.500 – 37.500 TL arasındadır.

2024 yılına ait hostes maaşları ile ilgili yazımı diğer makalemde bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.