Menü

Neden Linux Kullanmalıyım?

Neden Linux Kullanmalıyım? Mutlaka bir yerlerde kendimi home windows mu , linux mu tartışmasının içinde buluyorum.Bende en sonunda insanlara neden linux kullanmaları gerektiğini her seferinde baştan anlatmak yerine böyle bir yazı yazmaya karar verdim.

1. Linux’da sistem kararsız kalmaz

Windowsdaki gibi,”ya yine dondu, en iyisi bi reset atiyim” demezsiniz.Mavi ekran da yoktur linux’da.Aslında serverların linux kullanmasının da sebebi budur.home windows kullanan serverlarda uptime süresi 1 hafta olunca bu onlar için çok iyidir ancak linux için berbatdır.Linux sistemleri bir defa çalıştırdığınızda aylarca ve yıllarca kesintisiz kullanabilirsiniz.
2. Linux yavaşlamaz

Eminim home windows kullanan herkes şu sözü söylemiştir : “bilgisayar yine yavaşlamaya başladı,bi structure atmak gerekiyor”. Evet aynen öylede olur.structure atınca bilgisayar tekrar eski hızına kavuşur.Bunun altında windows’un mimarisindeki pek çok hata yatmaktadır.Ancak linuxda bu sorun yoktur.Sisteminiz , kurduktan bir kaç yıl sonra bile stabil olarak çalışmaya devam eder.İstediğiniz kadar program yükleyip kaldırın bu durumu etkilemez.Bunun altında ext3,xfs,raiserfs gibi güçlü dosyalama sistemleri yatar.

3. Linux güvenlidir

Linuxda , windowsdaki gibi sistemi kurduktan sonra güvenliğinizi korumak için yok şöyle firewall,yok böyle anti adware kurmak derdine düşmezsiniz.İlk andan itibaren herşey kontrol altında ve güvendedir.Virüsler başınızın belası olmaz.
4. Linux zaman kazandırır

Sistemi kurduktan sonra saatlerce software yüklemeye uğraşmazsınız.Çünkü dağıtımınız sizin için herşeyi halletmiştir.Kelime işlemciden,hesap tablosuna,grafik programlarından,anında mesajlaşmaya kadar pek çadequate uygulama sizin için kurulmuştur bile.
5. Linux yeteneklidir

Windowsun yeni keşfettiği grafiksel özellikleri,linux kullananlar daha önceden de kullanmaktadırlar.Xgl,Beryl,Compiz Fusion vb. ile kendinizi farklı bir dünyada hissedebilirsiniz.Çünkü windows kullananlar bu kadarına alışık değillerdir.
6. Linux kullananların vicdanı rahattır

Çünkü linux kullananlar çoğu windows kullanıcısı gibi kaçak yazılım kullanmazlar.Kimseye borçları yoktur, çünkü linux ücretsizdir.Linux ücretsiz olduğu gibi , kullandığınız yazılımlar da ücretsizdir.Inkspace’den,blender’a,Gimp’den,Scribus’a istediğiniz türden yazılıma ücretsiz sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.