Menü

Samsung Galaxy SIII 4.3 Deneyimlerim

Herkes gibi benimde büyük bir merakla beklediğim Android 4.3 sürümü nihayet Galaxy S3 telefonlara ulaştı. Aslında bu süreç yılan hikayesine dönmüştü. Yayınlanacakmı yayınlanmayacakmı, geldi ama hatalar var, Samsung güncellemeyi geri çekti vs. tartışmalar devam ederken Samsung firması S3'ler için dağıtıma tekrardan başladı. Ülkemiz için birkaç haftayı bulacak olan güncelleme süresini beklemeden Sammobile üzerinden U.K sürümünü indirdim kurdum.

Forumlardan haftalardır takip ediyorum yükleyenlerin şikayetlerini ve çözüm yollarını. Aslında yüklemeden önce korkularım vardı, çok tereddütte kalmıştım yükleyip yüklememe konusunda. Ama nasılsa elimin altında 4.1.2 sürümü vardı. Bu arada bence en stabil çalışan ve en güzel sürümüde 4.1.2 sürümü bunuda belirteyim. 4.2.2 sürümünüde kullanmış birisi olarak söylüyorum malesef öyle.

Evet 4.3 sürümü bizlere neler kazandıracaktı. Resmi dağıtımda açıklananlar şunlar; Knox güvenlik uygulaması, uygulamaların hafıza kartına taşınması, Galaxy Gear akıllı saat desteği, cihazı daha hızlı yapan TRIM desteği, sürüş modu, Galaxy S4’te yer alan TouchWiz kullanıcı arayüzünün temel unsurları, güncellenen GPU sürücüleri, yeni kilit ekran, Daydream, kamera iyileştirmeleri, sekmeli ayarlar menüsü, geliştirilmiş sesli kontrol (Galaxy S4 özelliği), yenilenen klavye ve en güncel S-Voice uygulaması.

Şimdi gelelim benim tecrübelerime.

 1. Batarya dayanma ömrü olarak 4.1.2 sürümüne göre kısa.
 2. Uygulamaların hafıza kartına taşınması olayı gayet güzel,ama belli bir zaman sonra hafıza kartı cache bölümü dolduğundan yavaşlamalar ve kasılmalar yaşanıyor. Bu sorunu düzenli aralıklarla hafıza kartını formatlayarak yapmanız sağlıklı olacaktır. Tabi bunu yapmadan önce hafıza kartını yedeklemeyi unutmayın. Ayrıca telefon içinse telefonu recovery modda açıp wipe cache seçeneğiyle bu sorunuda aşabilirsiniz. Nispeten telefonun hızlandığını göreceksiniz.
 3. Galaxy Gear saatim olmadığından bunu es geçiyorum 🙂
 4. TRIM desteği denen telefonun hızlı açılıp kapanmasını sağlayan özellik farkedilir derecede kendini gösteriyor.
 5. Sürüş modu zaten ben 4.2.2. sürümünden aşinayım,ama sanki birazdaha gelişmiş gördüm.
 6. Kilit ekranındaki değişiklik hoşuma gitmedi ama çok kötüde değil.
 7. Kamera iyişleştirmelerini farketmedim daha deneyimli arkadaşlardan varsa tecrübe eden yazmalarını isterim.
 8. TouchWiz arayüzündeki ufak değişiklikler göze hemen çarpıyor ve hoş olmuş
 9. Sesli kontroldeki gelişmeler farkediliyor ve hoş olmuş.
 10. Klavye evet güzel. S-voice kullanmasamda test ettim benden geçer not aldı 🙂
 11. Farkettiğim bir diğer güzellik ise browserin çok seri açılıp işlem görmesi.

Ayrıca şunuda söylemeden geçemiyeceğim aşağıda resimde göreceksiniz, romu yükledikten sonra  tüm uygulamalarımı geri yükledim sayfaları yani sekmelerimi doldurdum yeniden telefon eskisi gibi kullanıma hazır hale getirdim, uygulamalara girişleri yaptım tam performan kullandım.Daha sonrasında ram kullanıma baktığımda şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştım. Çok düşük ram kullanımı vardı. Daha önce 4.2.2 sürümünü kullanırken ram miktarı 750 mn sevilerinde ve daha yükseklerde dolaşırdı. Buda telefonun sıkça kitlenmesine sebep olurdu. Şimdilerde ise 550-650 mb seviyelerinde geziniyor. En büyük artısı bu bence.

Son resimde Google Play'in son güncel hali olan 4.5.10 sürümünü göreceksiniz onuda yüklemeyi unutmayın. Önceki yazımda downlaod linkini ve nasıl yükleneceğini anlatmıştım. Konuya ulaşmak için TIKLA .

Samsung Galaxy S3 4.3 sürümünü yüklemek için TIKLA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.