Menü

Shh’tan Full Yedek Almak

Gene faideli olabileceğini düşündüğüm bir yazıyla karşınızdayım.Biz websiteleriyle yada hostinglerle uğraşanlar için yedek önemli bir unsurdur.En nihayetinde siteler elektronik aletlerde yani bilgisayarlarda barınıyor.Kul yapısı olan bu aletlerde çeşitli sebeplerden ötürü arıza çıkabiliyor.Herhangi bir arıza anında yada sitelerimizde yanlış giden birşeyler olduğunda almış olduğumuz yedekten devam etmek en mantıklısıdır ve yapılması gereken yegane şeydir.Bu yazımda ssh yöntemiyle nasıl sitelerin yada sitenin full yada tek olarak istediğiniz klasöre alınmasını anlatmaya çalışacağım.Konumuzun devamında gerekli açıklamaları bulabilirsiniz…

1. Kodumuz :

/scripts/cpbackup –drive komutu

bu kodu kullanarak cpanel’in otomatik olarak günlüokay,haftalıok ve aylıok olarak yedekleme yapmasını başlatabilirsiniz. Bu kodu kullandığınızda Whm de yer alan backup config ayarlarınız baz alınacaktır ve bu komut oradaki ayarlarınıza göre yedekleme işlemlerini başlatacaktır. Bu komutun bir dezavantajı ise yedekleme sırasında işlemci load’ı % 1 i aşarsa yedek alma işlemi beklemeye geçecektir ve load % 1′in altına düştüğünde tekrar devam edecektir.

2.  Kodumuz :

for i in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $i;achieved  komutu

bu komutu kullandığımızda ise tüm sitelerimizin yedekleri /home klasörünün içine alınacaktır. Bu komut load sorunlarına vb durumlara bakmaz yedek işlemlerinizi başlatıp tamamlanana kadar işlemi sürdürür.

veya

for i in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $i /yedek;performed

bu komutu kullanarak da yedeklerinizi istediğiniz klasöre aldırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım /yedek yazan yeri kendi yedek alacağınız klasöre göre değiştirmenizdir.

3. Kodumuz :

/scripts/pkgacct USERNAME

komutudur. Bu komut ise web page yedeklerinizi tek tek almanızı sağlar. site yedekleriniz /dwelling klasörü içerisine alınır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.