Menü

Sosyal Medya Hastalıkları

sosyal-medya Sosyal medya kullanımı,sosyal medya kullanmak,sosyal medya hastalıkları,sosyal medya zararları,sosyal medya yararları,nasıl kullanmalıyız,nelere dikkat etmeliyiz vs.. tarzında soruları irdelediğimiz bu yazıma hoşgeldiniz.
Önceden gerçekten vücudumuzu etkileyen biyolojik faktörlerle hasta olurken şimdilerde internet kullanımına bağlı olarak çoğalan hastalıkları tartışır olduk. Yapılan testler ve gözlemler bir yana bu sosyal medya kullanımına bağlı olarak insanların bundan etkilendiğini söyliyebilirim. Sosyal medyanın çağımızın modern hastalıklarına zemin hazırladığı apaçık ortada. Örneğin telefonununuzu kontrol etmeden ne kadar süre geçirebilirsiniz? Okur-yazar olmadığınızı düşündüren tweet'leri ne sıklıkla gönderiyorsunuz veya görüyorsunuz? Sosyal medya bağımlılığı, günümüzde milyonları etkileyen bir hastalık/rahatsızlık. Çeşitli formlarda görülüyor ve takip etmesi de oldukça zor. En yakın dostun seni severmiş ya da çok sevecen gibi görünebilir ama sosyal medyada bu tam tersi davranabilir. 

 En küçük sosyal medya güncellemeleri ya da bildirimler bile onu anında değiştirebilir. 
Kadın, erkek, siyah, beyaz, görünüşleri veya diğer özellikleri ne olursa olsun, bu kişiler aramızda yürüyor. Kimileri Twitter ve Instagram bildirimlerine bakmadan birkaç dakikadan fazla duramıyor. Kimileri paylaşılan her şeyi beğenmek zorunda, kimileri sosyal dünyayı sadece stalkerlık için kullanıyor. Hatta Facebook, Instagram derken; FOMO adında teknolojik bir hastalık da ortaya çıktı. FOMO, açılımı 'Fear of Missing Out' ya da Türkçe karşılığıyla 'Gelişmeleri Kaçırma Korkusu'. bu zımbırtı benide zaman zaman etkilemekte smiley 

FOMO’nun başlıca belirtileri arasında sürekli sayfa yenileme ihtiyacı hissetmek, sosyal medyada online olmadığımız zamanlarda huzursuz hissetmek, paylaşılan bir fikrin veya görselin beğeni almaması sonucunda ortaya çıkan duygusal çöküntü örnek gösterilebilir. Ne oldu yoksa bazıları sizde de mi var? Psikolojik bir hastalık olduğundan bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken şey kendi kendinizin doktoru olmak. Sözü daha fazla uzatmadan sosyal medya kullanımıyla gelen rahatsızlıklara göz atalım.

1- Herhangi bir şey olduğunda, telefonunu sesli uyarılar alacak şekilde ayarlayanlar: Bu tipler biri kendisiyle ilgili ya da yakın bir arkadaşıyla ilgili bir şeyi paylaşıldığında veya yorum yapıldığında saldırıyı püskürtmek için pusu da hazır bekler. 

2- Hesaplarında kendilerini sosyal medya gurusu ilan edenler: Bugünlerde zaten neredeyse herkes sosyal medya gurusu !

3- Bütün hayatını Twitter’da 140 karaktere sığdırmaya çalışan tipler: Utanmasa Alp Er Tunga destanını da 140 karakterle özetleyecek. Çoğusu bunu birilerine hakaret etme ve küçük düşürme mecrası olarak görmekte.

4- Karşı tarafa cevap vermek için en az onun kadar bekleyenler: Ne olmuş yani WhatsApp’ta 2 gün sonra sana cevap verdiyse! En çok sinir olduğum. Zamanında cevap vermeyeceksen niye o telefon elinde ! 🙂

5- Check-in kralı olanlar : Bu tipler eğer sürekli gittikleri yerin kralı değillerse rahat uyuyamazlar, yaşayamazlar. Mutlaka lider onlar olmalı. Liderlik kanımda var.

6- Gönderiyi ilk beğenen olmak için telefon elinde uyuyanlar: Kimse bunlara ilk beğenen olunca madalya kazandığını söylemedi herhalde. Bir de Facebook postlarına ilk yorumu yazmak için çaba sarf edenler var. Sizi Mark Zuckerberg’e havale ediyorum.

7- Sosyal medya platformları çöktüğünde bir köşeye gidip ağlayanlar ya da o anda yemek fotosunu paylaşamadığı için öfkeden kuduranlar : Çökme haberini başka bir sosyal platformda duyuranlar burda mı?

8- Her cümlenin sonunda emoji koymadan duramayanlar:Koymazsanız yanlış anlaşılmıyorsunuz merak etmeyin.

9- Ortamda havalı görünmek için telefonuna bildirim gelmese de çıkarıp onunla meşgulmuş gibi takılanlar: Telefona 4 bin 500 TL vermiş ya, hava atacak. 

10- Gördüğü yazım yanlışını düzeltmezse kan kaybından ölecek gibi olanlar: Unutmayın dahi anlamındaki -de ayrı yazılır. (YAZAMADI)

11- Karşı taraf online olunca “Acaba bu saatte kime yazıyor” diye kafasında deli deli sorular olanlar

12- Telefondan uzaklaştığında haber alamamaktan korkan ve panikleyenler 

13- Ego yarışına girenler 

14- Profil fotoğrafına bir türlü karar veremeyenler: Sonuçta ilk izlenim daima önemli. İnsanlar seni o kareyle hatırlayacak.

15- Çevresindeki kişileri sürekli internetten araştıranlar, stalklayanlar

16- Takipçi kaybedince bunalıma giren, iki takipçiye eşe dosta ays latte ısmarlayan tipler  

17- Sosyal medyada insanların fotoğraflarına saatlerce bakanlar

18- 12,24 veya 48 saat içinde bir şey paylaşmayınca eli ayağı birbirine girenler

19- Alkol türevleri çoklu gruplar içinde tokuşturulurken bumerang atanlar:O an kaçmamalı. İçki ısındı desen de istediğini alana kadar bırakmazlar

20- Telefon ve bilgisayardaki performans düşüklüğü yüzünden kafayı yiyip, onları parçalayanlar

21- Herkese ne kadar sosyal olduğunu, eğlendiğini göstermek isteyenler

 

Yorumlar 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.