Menü

Tails İndir – Açık Kaynak İşletim Sistemi

Tails indir, tails download, tails linux, tails açık kaynak işletim sistemi, tails kurulum…
Merhabalar. Yazıma kısaca Tails nedir?, ne işe yarar sorularına cevap vererek başlayacağım. Tails açık kaynak kodlu Debian altyapısını kullanan Linux sürümüdür. Bu sürümün özelliği diğerlerinden farklı olarak güvenlik önlemlerinin değişik,farklı ve daha kararlı olmasıdır. Tails ile yaptığınız işlemler hiçbir şekilde kaydedilmez. Örnek verecek olursak çerez dosyaları depolanmaz. Bunun yanında sistem konum bilginizi hiçbir internet sitesi yada yazılım ile paylaşmaz. Bilgisayarınızda sık kullanılanlar gibi bir liste oluşmaz. İnternete girmek istediğinizde TOR otomatik olarak çalışmaya başlar. Bu özellikler buraya yazdığım ve en önemli özelliklerden sadece birkaçı.

Kısacası Tails,kullanıcı güvenliği için oluşturulan bir işletim sistemidir.
Biz Tails ‘i usb flash bellek üzerinden kullanacağız.Bu sayede bir sorun oluştuğunda flash olmazsa bilgisayarınızda hiçbir sonuç,iz olmayacaktır.Fakat her yazımızda belirttiğimiz gibi illegal işlemlerden kaçınmanızı öneririm.Lütfen yasalarımıza uyun.
KURULUM:
1) Buraya tıklayarak Tails ‘i indiriyoruz.İnen dosyayı sonra kullanacağız.
2) Buraya tıklayarak ”Universal USB Installer” adlı yazılımı indiriyoruz.Yazılımın boyutu oldukça küçük. Yazılımı indirdikten sonra açıyoruz.Ve aşağıdaki ayarlamaları yapıyoruz.
1 > Tails seçin
2 > Daha önceden indirdiğiniz Tails ‘i seçin (.iso uzantılı olacak)
3 > Flash belleğinizi seçin
Create ‘ e tıklayın.
3) Şimdi yükleme işleminin bitmesini bekleyin.Unutmayın bu işlem flash belleğinizdeki tüm verileri siler.
İşlem bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve BIOS ‘u açıyoruz.Boot menüsünden Flash belleğimizi en üst sıraya getiriyoruz,kaydedip çıkıyoruz.

4) Tails otomatik olarak açılacaktır.Eğer karşınıza bir seçenek çıkarsa değiştirmeden seçili olanda enter a basın.Seçeneği değiştirmeyin.
5) Tails açıldığında,resimdeki ”Iceweasel” e tıklayarak internete girebilirsiniz.

Yorumlar 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.