Menü

Üniversite Kayıtları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Üniversite kayıtları, yeni öğrenim hayatına başlayacak gençler için en mühim konu. Üniversite sınavlarından aldıkları puanlarla istedikleri bölüme yerleşen öğrenciler, üniversite kayıt sürecini hatasız ve eksiksiz tamamlamak durumunda. Üniversitelerin talep ettiği belgeleri, kayıt süreçlerini ve tarihlerini haberimizin devamında öğrenebilirsiniz.

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?
YKS sonuçlarına göre lisans ya da yüksek öğrenim programlarına girmeye hak kazanmış olan öğrencilerin üniversite kayıt işlemlerini de tamamlaması gerekiyor. Kayıt hakkı kazanmış olan üniversite adaylarının verilen tarihlerde kayıt yaptırmaması durumunda, üniversite haklarını kaybetmesi söz konusu. Bundan dolayı da öğrencilerin duyurulan tarihlerde ve belgelerle kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Adayların lise mezuniyeti ile ilgili belgelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar kazandıkları okula ibraz etmeleri gerekiyor. Bu tarihe kadar mezun olduklarını ibraz etmeyen öğrencilerin geçici kayıtları da siliniyor.

Üniversiteye Kayıt için Gerekli Belgeler Nelerdir?
Her üniversite ve yüksek okulun talep ettiği belgeler farklıdır. Bu sebeple öğrenciler kazandıkları okulun ibraz ettiği belgeleri kontrol etmek için resmi internet sitesinden belgeleri öğrenmelidir. Öğrenciler kayıt tarihlerinde belgelerini eksiksiz olarak okula ibraz etmelidir. Öğrenci adaylarının öncelikli olarak teslim etmesi gereken belge, son mezun oldukları okuldan aldıkları diploma ya da mezuniyet belgesi. Diğer belgeler ise:

  • 12 adet 4,5 cm x 6 boyutlarında vesikalık,
  • Katkı payının ödendiğini gösteren dekont,
  • Kayıt yaptırmadan önce okul tarafından belirlenmiş ve ilan edilmiş olan belgelerin aslı,
  • YKS ile yüksek öğretim programlarına yerleşmiş olan erkek öğrencilerin askerlik durumlarını gösteren belge talep edilmektedir.

Elektronik kayıtların yapılmasından sonra okula giderek öğrencinin bizzat kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. Posta ya da mail üzerinden kayıt yapılması söz konusu değil. Kayıt için talep edilen belgelerin fotokopisi ya da onaysız sureti okullar tarafından kabul edilmez. Belgelerin eksiksiz teslim edilmesi gerekiyor, aksi halde okul kayıt yapmayacaktır. Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayan öğrencilerin herhangi bir hak iddia etmesi de söz konusu değildir. Üniversite kaydında gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişilerin kayıtları silinir ve haklarında yasal işlem başlatılır.

Üniversite’ye kayıt oldunuz ve yurtlar hakkında bilgi arıyorsanız;

Hemen Tıkla ve Yurtlara Göz At!

Yorumlar 15

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.