Menü

WEB’in Gerçek’leri..

Bildiğiniz üzere web hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ama kullanmasını bilmeyen ve tehlikelerden bir haber insanlar için içinden çıkılamayacak tehlikeleride beraberinde getirmektedir. Ben ise three – four senelik web hayatımda gördüğüm seyirci olduğum bu tehlikelerden ve korunma yollarından sizlere bahsedeceğim. Bu yazıyı yazmamın sebebi düzgün insanların tehlikelerden korunarak web’i yararlı bir araç olarak kullanmalarını sağlamak. unutmayalım ki net bir amaç değil araç’tır.

Devamını okuyabilirsiniz.

1) Chat, Mirc, Irc ve sohbet platform’larının getirdiği tehlikeler.
Bu tür anlık sohbetleşme araçlarının getirdiği tehlikelerden biri sağladıkları virüs – trojan gibi zararlı programcıkları bilgisayarınıza bulaştırma tehlikesidir. Örneğin msn üzerinden alınan dosyalar yada siteler’e gömülmüş zararlı vb script kodları vb. Bu tür tehlikeden kurtulmak için öncelikle İE dışı bir tarayıcı kullanın örn: Firefox, Opera vb. (Bunlardan en güvenlisi ve hızlısı Opera’dır.). Sonra msn üzerinden dosya almamaya özen gösterin illa alacaksanız aldıktan sonra antivirüs gibi üçüncü part yazılımlar ile dosyayı taratın.
Bu tür sitelerin sağladığı diğer bir tehlike ise konuştuğnuz kişi’nin bir psikopat yada sapıok olma ihtimali’dir. Bu tür ortamların yeni yeni gelişme evresinde bir çok okız hamile kalmış yada kızlığını kaybetmiş bir çok erkek esrar, eroin gibi zararlı alışkanlıklar edinmiştir. Peki korunma yolu nelerdir, öncelikle bu tür insanı asosyal eden ortamlardan uzak durun unutmayınki bilgisayarınızın fişini çektiğinizde konuştuğunuz kişiler geride kalacaktır, ikinci olarak asla ve asla özel bilgilerinizi vermeyin (adres, tel, mail vs.) Ve asla emin olmadıklarınız ile buluşmay justın. Ayrıyetten bilgisayarınıza kurduğunuz mirc programları bilgisayarınız zombi bilgisayar olarak kullanılmasına sebep olur sizin bilgisayarınız üzerinden web sitelerine zarar verebilirler bu zamanda sizin başınız derde girer, mirc türü programları asla kurmayınız.

2) Arkadaşlıok yada Sosyal ağ platform’larının getirdiği tehlikeler.
Bu tür Arkadaş edinme yada sevgili bulmak için kurulan yukarda’da anlattığım gibi sohbet gibi anlık mesajlaşma sistemlerinden pek farklı değildir. Profiline baktığınız kişiler sahte resim koyabilir sizi aldatabilir, sonuçta yüzünü görmediğiniz birine asla güvenmemelisiniz. Bu tür sitelerdeki genel’de erkeklerin amacı seks partneri bulabilmektir. Hatta bazı erkek’ler bayan profilleri yaratıp kendilerini lezbiyen olarak bile tanıtmaktadırlar. Kaldıki en büyüok tehlikesi website online üzerinden yayınladığınız kişisel bilgileriniz çalınabilir ve okayötü amaçlar için kullanılabilinir. örn: msn adresiniz reklam çöplüğüne dönebilir, fotoğraflarınız başka sitelerde yayınlanabilir.
Bu tür sitelerde karşınızdakinden emin olmadan asla kişisel bilgilerinizi paylaşcouldınız ve website online üzerinde mail telefon yada fotoğraf gibi kullanılabilinir bilgiler barındırmayınız. Bu yolla çok fazla kandırılmış ve kandırılmaya devam edecek okız bulunmaktadır. Buluşmaya diye gidip tecavüze uğrayanları televizyonlarda görüyoruz, bu sebeple bu tür sitelerden mümkün olduğunca uzak durun. Örneğin facebook’ta arkadaş listenizde olan birisi msn adresinizi görebilmekte.

3) Mail adresinize gelen reklam, şifre talep mail’leri yada ahead edilen mail’ler
Mail adresinize gelen reklam içerikli mailleri ne olursa olsun direk silin. Kaldıki artworkıok arkadaşınızdan gelmiş gibi mailler atılabilinmektedir, asla kimden gelirse gelsin hiçbir zaman bağlantı link’ine tıklamayın ve direk silin. İkinci olarak bazı mail çalma girişiminde bulunan ve bizim lamer olarak tanımladığımız kişilerden gelen mail’leri silin, Bu tür kişiler sanki microsoft yada hotmail’den geliyomuş gibi mail atarak sizden şifrenizi göndermenizi aksi taktirde hesabınızın kapanacağını bildiren mailler atabilir. şunu unutmayınızki hotmail isterse sizin mailinizin şifresini zaten değiştirebilir asla ve asla şifre bilgilerinizi ve gizli soru ve cevabınızı kimseyle paylaşmay justınız.
Ve son olarak ahead edilen yok bu mesajı bilmem kaç kişiye yollarsan okısmetin açılır yok acil kan aranıyor tarzı mailleri asla ama asla forward (arkadaşlarınıza göndermeyiniz) etmeyiniz. Bu tür mail’ler genelde mail toplamak için kurulan tuzaklardır, insanların duygularını sömürerek yaygınlaştırılan bu mailler sizin ve arkadaşlarınızın maillerinin toplanmasına ve reklam sektöründe kullanılmasına sebep olur. Bu tür mailleri gönderen arkadaşlarınızı uyarınız ve gelen mailleri derhal siliniz.

four) Bilinçsizce yüklenen programlar ve msn üzerinden gönderilen bağlantılara tıklama
Siz siz olun helloçbir zaman emin olmadığınız sitelerden .exe yada .bat uzantılı dosya indirip kurmayınız, bu tür siteler bazen antivirüs programlarının bulamadığı virüsler trojanlar içermektedir. Trojanlar genelde bilgisayarınzdaki bazı bilgileri üçüncü şahıslara aktarılmasına neden olur. Kişisel bilgi güvenliğinize önem verin. Birde msn üzerinden tanımadığınız insanların gönderdiği hyperlink’lere bağlantılara asla tıklamayınız, size virüslü bir sitenin link’ini yollayabilir bilgisayarınızın zarar görmesine yada msn adresinizin çalınmasına neden olabilir. En yakın arkadaşınız dahi link yollasa öncelikle ona bu hyperlink’in ne olduğunu sorunuz, çünkü bazı virüsler sizin yada arkadaşınızın isteği ve bilgisi dışında karşı tarafa link yollayıp buraya tıkla diyebiliyor, bu tür msn virüsleri sizede bu bağlantılar yoluyla bulaşıyor, bağlantıyı arkadaşınızın yollayıp yollamadığını muhakkak doğrulatın ve bağlantı ismi(website adı) aklınıza yatmaz ise tıklamayın, belki arkadaşınızın msn adresi çalınmış olabilir, çalan kişi dimension arkadaşınızmış gibi numara yapıp iyi niyetinizi suistimal amaçlı dosya yada bağlantı yollayarak sizinde msn adresinizi çalabilir.

5) internette bedava kontör reklamları ve sizi kim engellemiş yalanları
İnternette bir diğer tehlikede bedava kontör yada bedava melodi masallarıdır yada bedava msn için smile, siz siz olun asla bu tür yalanlara kanmayın, hiç kimse telif hakları olan birşeyi size bedavaya vermez. Firmalar çıkarı olmadan helloçbir şeyi bedavaya sunmaz bunu unutmayın. Bedavalığına inanıp telefon numaranızı girerseniz, bu tür dolandırıcı firmalar sizi abone yapar ve her hafta telefonunuzdan ciddi meblağda kontör gitmesine sebep olur. Bu tür aboneliklerden kurtulmak içinde yine kontör harcamak zorunda kalırsınız helloçbir yasal yüokayümlülükleride olmaz. Koskocaman bedava yazıp alta karınca dua’sı gibi bu ürün 20 sms/40 kontör’dür yazan bu firmalar aslında ticari zekalarını kullanmakltadırlar. Siz bu tür yasal tuzaklara düşmeyiniz. Ve mail olarak sıok sık reklamı gelen yada arkadaşlarınızdan duyduğunuz sizi kim engellemiş tarzı siteler. şunu unutmayınki sizi kimin engellediğini anlamanız imkansız, çünkü msn firması buna izin vermemektedir. Bu tür siteler genelde msn adresinizi ve şifrenizi kaydetmek için kurulmuş sitelerdir. Genellikle kaydedilen mail adreslerinize reklam yollamakta yada mail ve şifre ile msn’inize login olup arkadaşlarınıza link yada dosya yollamaktadırlar. Bu tarz sitelerden uzak durmanızı şiddetle öneririm.
tan sezer
Bu tür tehlikeleri siz masum internet kullanıcılarına bildirmek benim boynumun borcudur. Dikkatli olmanızı ve internette en yakın tanıdığınıza bile güvenmemenizi hatırlatırım. Bu yazıyı ulaştırabildiğiniz kadar çadequate kişiye ulaştırın tabi altındaki ismimi silmeden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.