Menü

Windows Server 2025 Kurulumu ve Değişen Özellikleri

Windows server, windows server kurulumu, windows server 2025, windows server 2025 kurulumu, windows server nasıl kurulur… İşletmelerin bulut tabanlı altyapıları desteklemek ve sürekli operasyonları sağlamak için ihtiyaç duyduğu tüm özelliklere sahip modern bir sunucu işletim sistemidir. Bugün sizlerler Windows Server 2025 nasıl kurulur ona bakacağız. Makalemizde ise ne gibi değişikler ve eklenen özellikler olmuş onları paylaşacağım. Geniş inceleme bir sonraki makalenin konusu olacak.

Yeni gelen özelliklerden bazıları;

  • Türkçe dil desteği gelmiş,kurulumdan itibaren her şey Türkçe.
  • Kurulumundan itibaren tasarımsal değişliklere gidilmiş. Windows 11 teması kullanılmış.
  • Azure Arc yönetimini Server 2025 ile birlikte daha da yaygınlaştırmak istedikleri çok bariz belli. Sistemi başlatır başlatmaz kurmak ister misiniz diye soruyor
  • Local Server kısmında Azure Arc Yönetimini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir buton koyulmuş.

Server 2025’de üzerinde durulan alanlar;

Windows Server Hotpatching for everyone: Bu tam olarak İşletim sistemi üzerinde çalışan yazılımın güncellenmesi veya yamalanması sırasında sistemdeki kesintileri en aza indirmeyi amaçlayan bir teknoloji.

Next Generation Active Directory and SMB: Windows işletim sistemlerindeki ağ yeteneklerini ve veri paylaşımını yöneten önemli bileşenlerdir.

Next Generation: Kullanıcı hesapları, bilgisayarlar, yazıcılar ve diğer ağ kaynakları gibi bir ağdaki nesneleri yönetir.

SMB: dosya ve yazıcı paylaşımını sağlamak için kullanılır.

Bu iki bileşenin geliştirilen sürümleri ile daha hızlı dosya transferi ve daha güvenli veri iletimi ve daha iyi ağ performans bekleniliyor..

Mission Critical Data & Storage: Bu geliştirme ile kritik verilerimizi daha iyi yönetme ve depolanması konusunda daha güvenilir ve daha uyumlu bir süreç hedeflenecek.

Şu anlık gözüme çarpanlar sadece bunlar. Şuan beta 26040 sürümünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.