Menü

Wobzip: sıkıştırılmış dosyaları açabilen web aracı

Wobzip LogosuWobzip isimli net aracını kullanarak zip, rar, iso, tar, rpm.. gibi sıokayıştırılmış dosyaları online (çevrimiçi) olarak açabiliyorsunuz. Böylece sıokıştırılmış dosyaların içeriğini ek yazılım kullanmadan web tarayıcınız içerisinden görebiliyorsunuz. WinZip ve WinRAR yazılımlarının online versiyonu gibi birşey :)

Wobzip’in kullanımı

Önce bilgisayarınızdaki veya internetteki sıokayıştırılmış dosyayı Wobzip‘e yüklüyorsunuz. Yükleme işlemi bittikten sonra sıokayıştırılmış dosya içerisindeki tüm dosyalar ve klasörler listeleniyor. Ayrıca bu işlemler sırasında sıkıştırılmış dosya, virüslere karşı da otomatik olarak taranıyor. Tarama işlemi için BitDefender isimli anti-virüs yazılımı kullanılıyor.

Wobzip ekran görüntüsü
Wobzip ekran görüntüsü

Wobzip’in özellikleri

Wobzip, boyutu 100 MB’tan küçüokay sıokıştırılmış dosyaların yüklenmesine imkan sağlıyor. Desteklediği formatlar arasında 7z, ZIP, GZIP, TAR, RAR, CAB, ARJ, RPM, CHM ve ISO gibi popüler sıkıştırma formatları bulunuyor. Bunun haricinde, sisteme yükleyeceğiniz sıokayıştırılmış dosyalarda herhangi bir şifre koruması olmamasına dikkat etmelisiniz.

Wobzip hangi durumlarda kullanılabilir?

Meselâ web cafe gibi bir yerdesiniz. Kullandığınız bilgisayarda sıokıştırılmış dosyaları açabilen bir yazılım yok. Yeni bir yazılım kurmanıza da izin verilmiyor. İşte böyle bir anda herhangi bir sıokayıştırılmış dosyayı Wobzip‘e yükleyebilir ve de içerisinde ne var ne yok gözatabilirsiniz ;)

Ayrıca şöyle bir durum daha varki bu çadequate daha önemli olabilir. İnternette bulduğunuz sıokayıştırılmış bir dosya var ve bilgisayarınıza indirmek istiyorsunuz. Fakat bu dosya bir türlü güvenemediğiniz bir internet sitesinde (warez sitesi gibi). Bilgisayarınıza indirmeden önce hem içerisinde ne olduğuna bakmak için, hem de virüs taraması yaptırtmak için Wobzip oldukça akılcı bir çözüm olabilir.

Sonuç…

Wobzip, geliştirilmesine devam edilen bir net aracı olduğu için kullanırken hatalarla ya da eksikliklerle karşılaşabilirsiniz. Buna rağmen faydalı birşey olduğunu düşünüyorum. Özellikle internetten bir dosya indirmeden önce içerisinde nelerin olduğuna bakabilmek ve o dosyayı virüslere karşı taratabilmek bana oldukça pratik geliyor ;)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.