Menü

Yaz Saati Uygulaması

yaz-saatiSaatler nezaman geri alınacak,saatler nezaman ileri alınacak,yaz saati uygulaması,kış sati uygulaması gibi sorulara cevap bulacağız. 

Gün ışığından daha fazla yararlanmak adına saatlerimi ileri geri alıp duruyorduk senelerdir. Çoğu kişi saatlerini ileri geri almadıkları için çeşitli karıklıklara sebebiyet veriyordu. Ancak bu sene bir değişiklik yapıldı ve resmi gazetedeki karara göre "gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla Türkiye genelinde yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır" dendi. Bu sebeple 30 Ekim Pazar günü 04:00’te saatler 1 saat geri alınmayacak. Benim gibi teknolojiyle uğraşan insanları ilgilendiren kısım ise şu; Bu durumdan Windows kullanıcılarının etkilenmemesi için Microsoft tarafından bazı güncellemeler yani yamalar yayınlandı. Şİmdi konumuzun devamında bu güncellemeleri ve hangi işletim sistemlerinde çalışacağını bulacaksınız.

Öncelikle yayınlanan güncellemeler aşağıda yazacağım sistemleri için geçerlidir.
• Windows Server 2012 R2
• Windows Server 2012
• Windows 8.1
• Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 (SP1)
• Windows 7 SP1
• Windows Server 2008 Service Pack 2 (SP2)
• Windows Vista SP2

Windows 10 işletim sistemi için manuel kurulum yapılabilecek bir paket bulunmamakla birlikte Windows 10 işletim sistemi için bu düzeltme otomatik geliyor. Bu işletim sistemine sahip cihazların güncelleştirmelerinin yapılması yeterli olacaktır.

Aşağıda vereceğim paketleri indirip kurduğunuzda Saat Dilimi (UTC+3 İstanbul) olarak değişecek ve 30 Ekimde herhangi bir saat değişikliği olmayacaktır.

Ayrıca Windows XP, Windows Server 2003 ve Windows Server 2003R2 işletim sistemlerinin desteği olmadığı için, bu işletim sistemlerine uygun kurulum paketleri yayınlanmamıştır. Bununla ilgili olarak ta kurulum paketlerinin içerisinde yer alan “Windows XP & Windows Server 2003” klasörünün içerisindeki kayıt dosyasını yükleyip ilgili komutu çalıştırdığınızda, bu işletim sistemleri için gün ışığından yararlanma seçeneği silinmiş olacak ve 30 Ekimde saat değişikliği yaşanmayacaktır.

Fix Dosyaları için: 

 

Yorumlar 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.