Menü

CMD İle Sürücü (driver) Yedeklemek

CMD İle Sürücü (driver) Yedeklemek, programsız driver yedekleme, programsız sürücü yedekleme, komut istemiyle driver yedekleme, bilgisayar driver yedekleme ve kurma, bir komutla sürücü yedekleme, bir komutla driver yedekleme…
Yine işinize çok yarayacak bir yazı ile karşınızdayım. Bilgisayarınızdaki driverleri yani sürücüleri tek bir komut ile program gerektirmeden cmd ekranında yedeklemek ister misiniz? Tam yerindesiniz ozaman. Konumuzun devamında programsız tek tıklamayla driverlerrinizi nasıl yedekleyeceğinizi anlatacağım.

Önceki yazımda BURADA ücretsiz bir program olan driver backup programıyla nasıl bilgisayarınızdaki sürücüleri yani driverleri yedekleyebileceğinizi anlatmaya çalışmıştım. Şimdi sizlere programsız ve tek tıklamayla bunu nasış yapacağınızı anlatacağım.

Programsız Sürücü (Driver) nasıl yedeklenir:

1- 1. Eğer “G:\” sürücümüz varsa MyDrivers isminde bir klasör oluşturalım.
2- Komut istemi (cmd) yi yönetici yetkilerinde çalıştıralım ve aşağıdaki komutu verelim

dism /online /export-driver /destination:G:\MyDrivers

Komuttaki G:\MyDrivers yolu sürücü yedeğinin alınacağı klasördür , bu kısmı isteğinize göre düzenleyebilirsiniz. Sizde G sürücüsü olmayabilir, yedek harddiskinize yada D sürücünüze bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Artık yeni sistem yüklediğimizde sarı ünlem işareti olan sürücüye sağ tıklayıp sürücüyü güncelle deyip bu klasörü gösterebiliriz veya formattan sonra MyDrivers klasörünü masaüstüne kopyalayıp driverlerinizi güncelleyebilirsiniz.

Sürücü yedekleme DISM komutu ve aşağıdaki .bat dosyası Windows 7 de çalışmaz , desteklediği sistemler : Windows 11, Windows 10 , Windows 8.1 , Windows 8 dir. ilaveten DISM komutu sadece .inf doyası içeren sürücüleri yedekler .exe leri yedeklemez.

İsterseniz tüm bu işlemleri otomatikleştiren oluşturduğumuz .bat dosyası ile yapabilirsiniz. Bat dosyasının içeriği şu şekildedir.

@ECHO OFF
md "%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers"
dism /online /export-driver /destination:%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers
EXIT

Aşağıdan bu .bat dosyasını indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.